Emakeelne ülikool tähistab 97. aastapäeva

Neljapäeval, 1. detsembril tähistab Tartu ülikool rahvusülikooli 97. aastapäeva. Aastapäeva puhul peetakse ülikooli aulas traditsiooniline aktus, kus audoktorite ning doktorite promoveerimise järel antakse üle TÜ Rahvusmõtte auhind. Vaata aktuse otseülekannet www.uttv.ee.

Rahvusülikooli 97. aastapäeva tähistamine saab alguse juba 30. novembril, kui kell 16.00 antakse ülikooli muuseumi valges saalis üle Tartu ülikooli sihtasutuse stipendiumid.

Aastapäeva kõrghetke tähistatakse neljapäeval, 1. detsembril. Kell 12.00 avab ülikooli aulas aastapäevaaktuse rektor Volli Kalm. Rektor kinnitab ülikooliperet ja kogu eesti rahvast rahvusülikooli pidupäeva tähistama kutsudes, et rahvusülikooli ainukordne roll eesti keele ja kultuuripärandi hoidja ja arendajana seisab kindlal pinnal. „Ülikooli silmapaistva rahvusvahelise positsiooni tugevdamiseks ei ole muud võimalust kui olla avatud ja koostööaldis. Olen veendunud, et need suundumused toetavad meie rolli ja kestlikkust rahvusülikoolina ning on Eesti ühiskonnas oodatud ,” rõhutab Volli Kalm oma pöördumises. Rektori sõnavõtule järgnev TÜ kunstiajaloo professori Juhan Maiste akadeemiline loeng käsitleb ülikoolimaastiku rahvuslikku ja rahvusvahelist perspektiivi.
Rahvusülikooli sünnipäeval promoveeritakse 5 audoktorit ja aktusele eelneva aasta jooksul kraadi kaitsnud 118 doktorit. Tartu ülikooli audoktoriteks nimetatakse järgmised silmapaistvad professorid:

Stefan Schreiner, Tübingeni ülikooli professor (usuteaduse audoktor)
Eberhard Klaus Wolfgang Winkler, Göttingeni ülikooli professor (keeleteaduse audoktor)
Christian Tomuschat, Berliini Humboldti ülikooli emeriitprofessor (õigusteaduse audoktor )
Kauko K. Mäkinen, Turu ülikooli emeriitprofessor (hambaarstiteaduse audoktor)
Markku Leskelä, Helsingi ülikooli professor (loodus- ja täppisteaduste audoktor).

Teatavaks tehakse ka TÜ Rahvusmõtte auhinna laureaat. Auhinnaga tunnustab Tartu ülikool isikuid, kes on oma loominguga silmapaistvalt edendanud Eesti rahvuslikku ja riiklikku eneseteadvust.

Õhtu jätkub traditsioonilise tõrvikrongkäiguga, mis algab kell 17.00 Vanemuise 46 õppehoone eest. Kell 19.00 algab Vanemuise kontserdimajas aastapäevaball „Rahvusvaheline rahvusülikool”.

Aastapäevaürituste raames peavad audoktorid avalikke loenguid ja TÜ muuseumi valges saalis toimub ülikooli muuseumi aastakonverents „Muutuste sajand Eesti meditsiinis”. Rahvusülikooli 97. aastapäeva tähistatakse ka Viljandi kultuuriakadeemias ja Pärnu kolledžis.

15. jaanuarini jääb ülikooli peahoone fuajees avatuks TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala tudengite tekinäitus „Muhu tikitud tekid ja Lääne-Eestist pärit koopiatekid”.

Aastapäevaürituste täieliku programmiga on võimalik tutvuda Tartu ülikooli koduleheküljel.

Lisainfo:
Kady Sõstar, Tartu ülikooli avalike suhete spetsialist, tel: 737 5685, 511 9188, e-post: kady.sostar@ut.ee.

Viivika Eljand-Kärp