Emakeelne ülikool tähistas 96. aastapäeva

Teisipäeval, 1. detsembril tähistas Tartu ülikool rahvusülikooli 96. aastapäeva traditsioonilise aktuse, tõrvikrongkäigu ning balliga. Aktusel promoveeriti kaks audoktorit, 112 doktorit ja anti üle Tartu ülikooli Rahvusmõtte auhind.

Tartu ülikooli rektori professor Volli Kalmu sõnul on rahvusülikoolina meie kohus hoolitseda eestikeelse kultuuri, teaduse ja hariduse eest: „Emakeelse ülikooli rajamine 96 aastat tagasi oli kantud samadest väärtustest, mis on ülikooli liikmetele olulised ka tänapäeval. Seni, kuni meie kõigi igapäeva raamib soov töötada vaimsuse, väärikuse, kvaliteetse õpetamise ja omakeelse teaduse arengu nimel, ei ole põhjust muretseda ka riigi, rahva või keele hääbumise pärast. Avatus rahvusvahelisele teadusele, haridusele ja kultuurile kindlasti vaid toetab ja tugevdab meie vastutusrikast rolli, mida rahvusülikoolina kanname.“

Rektor rääkis, et inimesed, kes on mujalt tulnud Tartu ülikooli õppima, õpetama või teadust tegema, toovad osakese maailmast rahvusülikooli ja rikastavad meie vaimu, kultuuri ja teadust. „Nad panustavad ühelt poolt rahvusvahelise ülikooli toimimisse ja teiselt poolt on osa rahvusülikoolist. Seetõttu on oluline, et suhtume neisse kui osakesse rahvusülikooli – austuse ja lugupidamisega, sest ühel päeval, kui meie rahvusvahelised kolleegid naasevad kodumaale, saavad nad headeks Eesti, Tartu ja Tartu ülikooli saadikuteks mujal maailmas.“

Aastapäeva kõrghetke tähistati teisipäeval, 1. detsembril. Kell 12 avas aastapäevaaktuse ülikooli aulas rektor Volli Kalm. Sellele järgnes majanduspoliitika professori Jüri Sepa akadeemiline loeng „Ratsionaalsusest, reeglitest ja eetikast“ ning ülikooli kahe audoktori ning 112 doktori promoveerimine.

Aktusel nimetati Tartu ülikooli humanitaarteaduste audoktoriks Briti Columbia ülikooli professor Thomas Salumets akadeemiliste saavutuste tunnustamiseks humanitaaria valdkonnas, tema panuse eest eesti kultuuri uurimisse ja tema töö eest TÜ õppejõudude ning üliõpilaste nõustamisel. Majandusteaduse audoktoriks sai Florida Atlandi ülikooli ja Maastrichti ülikooli professor Mark F. Peterson, kellel on oluline roll TÜ majandusteaduskonna rahvus- ja organisatsioonikultuuri alase teadustöö rahvusvahelistumisele kaasa aitamisel ning ta on oma tegevusega toetanud doktoriõppe taseme parandamist.

Teatavaks tehti TÜ Rahvusmõtte auhinna laureaat. Auhinnaga tunnustab Tartu ülikool isikuid, kes on oma loominguga silmapaistvalt edendanud Eesti rahvuslikku ja riiklikku eneseteadvust. Loe laureaadi kohta siit.

Õhtul jätkus rahvusülikooli aastapäev tõrvikrongkäiguga, mis algas kell 17 Vanemuise 46 õppehoone eest. Traditsiooniline aastapäevaball sai alguse samal päeval kell 19 Vanemuise kontserdimajas.

Aastapäevaürituste raames avatakse mitmeid näituseid, audoktorid peavad avalikke loenguid, toimub konverents „Omad ja võõrad Eesti mõtteloos“ ning antakse üle Tartu ülikooli sihtasutuse stipendiumid. Tutvu täieliku programmiga Tartu ülikooli kodulehel.

Vaata UTTvst rahvusülikooli 96. aastapäeva aktust

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"1165100","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Vaata ka rektor Volli Kalmu pöördumist UTTVst

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"1149965","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Lisainfo: Kady Sõstar, Tartu ülikooli avalike suhete spetsialist, tel: 737 5685, 511 9188, e-post: kady.sostar@ut.ee.

Virge Tamme