Enamus jagatud personaalsetest uurimistoetustest tuli Tartu ülikooli

Eile, 19. veebruaril kinnitas Eesti teadusagentuuri juhatus personaalse uurimistoetuse rahastamisotsused. Suurima rahastuse saavad Tartu ülikooli teadlased, kelle uurimistöid toetatakse 1 343 019 euroga.

Personaalse uurimistoetuse saamiseks esitasid kõige enam taotlusi Tartu ülikooli teadlased. Eesti teadusagentuuri juhatuse otsusega rahastatakse kokku 27 TÜ teadlase projekti, millest 11 projekti on stardiprojektid iseseisvate teadusuuringutega alustamiseks ja 16 on uurimisprojektid uute uurimissuundade alustamiseks ehk otsinguprojektid. Otsinguprojektide ülesanne on toetada uudseid, otsingulisi ning kõrge rahvusvahelise tasemega uurimisprojekte, mille läbiviimisega võib kaasneda kõrge teaduslik risk.

Suurima stardiprojekti rahastuse, 52 614 eurot, sai bioorgaanilise keemia õppetooli teadur Darja Lavõgina uurimisteemaga „Väikese molekulmassiga sondid Aurora A/PIM/NuMa signaaliraja proteiinkinaaside uurimiseks elusrakkude mitoosifaasis“ ja 52 080 euroga toetati füsioloogia vanemteadur Christian Ansgar Hundahl uurimisteemat „Hüpotermia toimel indutseeritud faktorite tuvastamine“.

Suurima otsinguprojekti rahastuse, 72 000 eurot, pälvis Tartu ülikoolist materjalitehnoloogia teadur Vahur Zadin uurimisteemaga „Materjaliefektide tekke simuleerimine raadiosageduslikes elektriväljades lineaarpõrguti disainis“, 71 760 euro suuruse rahastuse sai biomeditsiini vanemteadur Ivar Ilves uurimisteemaga „Replikatiivse helikaasi (CMG) regulatsioon genotoksilise stressi vastusradade poolt“ ja rakubioloogia vanemteadur Viljar Jaks sai uurimisteemale „Aeglaselt jagunevad tüvirakud normaalses maksas ja maksakasvajates: nende roll ja regulatsioon normaalse ja kasvajalise koe alalhoius“ toetust 70 969 euro vääringus.

Eesti teadusagentuuri juhatuse otsusega eraldati kokku 42 uurimisprojekti rahastamiseks 2 198 612 eurot.

Rohkem infot ja rahastatavate projektide loetelu leiad siit.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja