Erik Abner: teadlased peaks pseudoteaduste teemal süstemaatiliselt sõna võtma

Tartu Ülikooli genoomika instituudi  funktsionaalse genoomika teadur Erik Abner kirjutab kolumnis Tervisegeeniusele, et COVID-19 epideemia on Eestis demonstreerinud, kui suur probleem võib olla pseudoteaduste levik.

Tegelikult on see probleem käimasolevast tervishoiukriisist laiahaardelisem ning sellega peaks teadlaskond aktiivselt ka tegelema.   
Verevähki ravivaid maagilisi kristalle propageerivad raamatud ei peaks poodides kuuluma riiulisse sildiga “Tervis”, pigem kalduvad sellised teosed fantaasia ja vaimsuse valdkonda. Kahjuks ei pruugi teadustaustata ostjad olla võimelised adekvaatselt hindama, missugused teosed on tõendatud faktidel põhinevad ning mis kaldub ulmevaldkonda.

Meie teadlastel on aga olemas kõik võimalused, et aidata ühiskonnal tänapäevastel info-miiniväljadel orienteeruda ning tõsta rahva üldist teadusharitust.

Vaktsiinivastased hoiatavad järjekordse mürgitamislaine eest

Sotsiaalmeedias levitatakse kuuldusi uutest imeravimitest, mis väidetavalt kaitsevad inimest kõikide viirushaiguste eest ning hoiavad üleüldse tervena. Uute vaktsiiniuudiste lävel on ka varasemad vaktsiinivastased uuesti ruuporid kätte haaranud, hoiatades meid järjekordse mürgitamislaine eest. Varasemad HIV-eitajad on aga laiendanud enda viiruseskeptitsismi nüüd koroonaviirusteni.

Tekkinud on ka täiesti uued huvigrupid – 5G-vastased näiteks väidavad, et SARS-CoV-2 viirust levitatakse mobiilimastide kaudu ning neid on Euroopas kümnete kaupa üritatud maha põletada. Praegu, koroonahaiguse epideemilise leviku perioodil liigub Eestis aga ringi hulgaliselt väärinfot näomaskide kohta, mis kulmineerus maskivaenajate avaliku meeleavaldusega Tallinnas.

Ajal, kui vaktsiinivastased hoiatavad järjekordse mürgitamislaine eest, peaksid teadlased hakkama pseudoteaduste teemal süstemaatilisemalt sõna võtma, et senisest nähtavamal olla.

Valeinfot serveeritakse näiliselt teaduspõhistel alustel

Paratamatult sunnib kriisolukord inimesi otsima vastuseid keerulistele küsimustele, kuid paraku pole soovitud lahenduskäigud uudses olukorras veel kättesaadavad. Seega komistatakse otsa juba varasemalt eksisteerivatele alternatiivsetele seletustele, võimendades niiviisi pseudoteaduslike maailmavaadete fantastilisi sõnumeid.

Kusjuures esmapilgul ei pruugigi uudsed vastused tunduda sugugi valed, sest infot serveeritakse näiliselt teaduspõhistel alustel ning tihtilugu ka ekspertide nimede alt. Lähemal uurimisel aga selgub enamasti, et tegu on siiski vandenõuteooriatest võimendatud pseudoteaduslike allikatega.

Kuidas saab tavainimene end kaitsta sihilikult valeinformatsiooni pakkuva artikli või postituse eest? Kui lamemaalaste ideed toovad natukenegi kriitilise mõtlemisega inimese näole muige, siis tunduvalt keerulisem on eristada fakte valedest tõsi-teaduslikel teemadel nagu geneetiliselt muundatud organism (GMO) või viirushaigused.

Süstemaatilise väärinfo vastu puudub kahjuks ühene ja lihtne vastus, mistõttu tuleb ülejäänud ühiskonnal vaeva näha valede levimise peatamisel.

Loe pikemalt portaalist tervisegeenius.ee.