Esitletakse mälestusraamatut omaaegsest TÜ bibliotekaarist

20. detsembril kell 14 esitletakse Tartu Linnamuuseumis Tartu ülikooli kunagise bibliotekaari Emil Andersi mälestusraamatut.

19. sajandist on pärit rida Tartuga seotud mälestusi, mis on omal ajal perioodikas või iseseisva väljaandena publitseeritud, kuid pole tänasele tartlasele või Tartu ajaloost huvitatud inimesele kättesaadavad. Enamasti on tegemist vahetute ja värvikate Tartu olustiku ja siin tegutsenud inimeste kirjeldustega, kus kesksel kohal on sajandi alguses taasavatud ülikool.

Tartu Linnamuuseumi kavandatud memuaarkirjanduse sarja esimeseks väljaandeks on ülikooli omaaegse bibliotekaari Emil Andersi mälestused.

Anders sündis 1806. aastal Tartus kreiskooli inspektori pojana. Isa soovil õppis ta Tartu ülikoolis õigusteadust. Peale õpingute lõpetamist töötas ta aastatel 1826-1871 ülikooli raamatukogus. Mälestused, mis autori surma tõttu 1887. aastal küll lõpetamata jäid, pani ta kirja juba eaka mehena.

Andersit iseloomustavad sügavad kultuurihuvid ning laialdane sõpruskond, kuhu kuulusid Fr. R. Faehlmann, Carl von Liphardt jt väljapaistvad tartlased. Kõik see leiab kajastamist ka tema memuaarides.

Raamatu tõlkis saksa keelest Aira Võsa, toimetas ja kommenteeris Heivi Pullerits ning konsulteerisid Mare Rand ja Allan Liim, keeletoimetuse tegid Valve-Liivi Kingisepp ja Ellen Niit ning kujundas Peeter Paasmäe.

Lisainfo: Kaari Siemer, Tartu Linnamuuseumi kuraator-programmijuht, tel: 7461906, e-mail: kaari.siemer@katarina.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja