Euroopa immunoloogid viivad Tartu Ülikoolis läbi kõrgetasemelise kursuse

Tartu Ülikoolist korraldavad kursust "Autoimmunity: Basic and Clinical 3" TÜ üld- ja molekulaarpatoloogia instituudi immunoloogia õppetool ja Eesti Immunoloogide ja Allergoloogide Selts. Kursuse läbiviimist toetab ka prestiižikas erialaajakiri European Journal of Immunology.

Kursus jätkab autoimmuunsust käsitlevate rahvusvaheliste ürituste sarja, millele pandi 1994. aastal alus just Tartus. Sel aastal lisandub veel EFISe Euroopa kliinilist immunoloogiat juhtiva EFIS-CIG poolt organiseeritud loengute päev 6. juunil, kus muuhulgas analüüsitakse ka kliinilise immunoloogia ja allergoloogia kui eriala seisukorda Euroopas ja Balti riikides.

Kursuse programmis on loengud, seminarid ja diskussioonid, samuti ka rea uute uurimismeetodite ja tehnikate demonstratsioonid. Erilisel kohal on temaatika, mis puudutab immuunsüsteemi regulatsiooni ja selle võimalikku mõjutamist tähtsamate immuunsüsteemi haaratusega haiguste, sh reumatoidartriidi, suhkurtõve ja teiste endokriinsüsteemi häirete korral.

Kursuse programmi ühe koostaja, TÜ immunoloogia professori Raivo Uibo sõnul on kursuse teema väga päevakohane, sest autoimmuunhaigustesse haigestumus on elanikkonnas 5-7 %, seejuures on märkimisväärne, et nende haiguste, nagu ka allergia esinemissagedus järjest suureneb. "Kuigi autoimmuunhaigustele ei ole olemas veel spetsiifilist ravi, võib nende õigeaegne avastamine vältida juba olemasoleva ravi rakendamisel tõsisemaid tüsistusi. Samas on iga uus leid nende haiguste tekkemehhanismide lahtimõtestamisel olulise väärtusega võimalike uute ravimeetodite väljatöötamisel," ütles Uibo.

Tartu Ülikooli immunoloogid uurivad autoimmuunhaigustes osalevaid molekulaarseid ja rakulisi muutusi, pöörates siin põhitähelepanu autoimmuunhaiguste teket määravate kesksete geenide ja koekahjustuse molekulaarsete biomarkerite uuringutele.

Lisaks ulatuslikele suhkurtõve ja tsöliaakia immunoloogilistele uuringutele on viimastel aastatel olnud üks oluline teema ka reproduktiivimmunoloogia. Immunoloogia õppetooli spetsialist Kadri Haller kaitseb 30. mail doktoritööd reproduktiivimmunoloogiast, kus analüüsib folliikuleid stimuleeriva hormooni vastaste immuunreaktsioonide rolli naistel esinevas viljatuses. Professor Uibo sõnul näitab see töö veenvalt, et reproduktiivorganite vastu suunatud immuunreaktsioonidel on keskne koht viljatuse tekkes ning seda tuleb arvestada ka viljatuse ravis. Viljatus on tänapäeval tõsine probleem paljudes riikides, sealhulgas Eestis.

Kursuse programm aadressil: http://biomedicum.ut.ee/eias/abc3/

Lisainfo: Professor Raivo Uibo, tel 737 4231, raivo.uibo@ut.ee

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press