EUROOPA JUHTIVAID TEADUSÜLIKOOLE ÜHENDAVA COIMBRA GRUPI ÜLDKOGU VÕTTIS TARTUS VASTU ÜHISAVALDUSE

Euroopa ülikoolide rahvusvaheline konkurentsivõime
Ühisavalduses nenditakse, et kuigi Euroopas on maailmatasemel teadusülikoole ja valdkondi, milles ollakse endiselt tipus, on Ameerika Ühendriikide ning Aasia teadusasutused viimaste aastakümnete suurinvesteeringute tulemusel hõivanud maailmas juhtpositsioonid. Eeltoodule osutades kutsuvad Coimbra grupi ülikoolide rektorid oma riikide poliitikuid ja Euroopa Komisjoni toetama Euroopa ülikoolide üleilmse konkurentsivõime arendamist, kaasates andekaid teadlasi, õppejõude ja üliõpilasi ning investeeringuid kogu maailmast.

"Kui meie ülikoolid tahavad pakkuda tõhusamat konkurentsi USA 150 teadusasutusele, mille käsutusse läheb lõviosa sealse föderaalvalitsuse jagatavatest märkimisväärsetest teadusfinantseeringute summadest, peab ka Euroopa teaduse rahastamine muutuma konkurentsivõimelisemaks. Olukorras, kus Euroopa teadusfinantseeringud jagunevad omasoodu umbes 4000 Euroopa kõrgkooli vahel, suudavad neist vaid vähesed USA teadusasutustega konkureerida või võtta vastu väljakutsed Aasia riikidelt, kes on suunanud oma rahastamise eelkõige kitsale ülikoolidele ringile, eesmärgiga tõsta need maailma tippude hulka," märgitakse ühisavalduses.

Ülikoolid peavad spetsialiseeruma
Rõhutatakse, et ülikoolidele pandud ülesannete mitmekesisuse tõttu on hädavajalik Euroopa ülikoolide spetsialiseerumine. See võimaldaks mõnedel neist tõsiselt kaasa lüüa rahvusvahelises teaduskonkurentsis, teiste puhul kerkiks esiplaanile pigem kohalik või regionaalne mõõde. Grupi ülikoolid nõustuvad, et Euroopa jaoks, kus ülikoole väga kõrgelt hinnatakse, on siin tegemist keeruliste poliitiliste valikutega.

Avalduses loetletakse üles mitmed kõrghariduskorralduse seisukohalt olulised meetmed, mille abil oleks võimalik tugevdada Euroopa ülikoolide positsioone: vajadus tagada ülikoolidele laiem autonoomia (koos suurema vastutusega), mis võimaldaks neil paremini kohaneda ja tulemuslikumalt oma alal konkureerida; jätkuv õppekavade ja õpitulemuste kajastamise ühtlustamine; teadlaste ja üliõpilaste liikuvuse tõkete kaotamine; jätkuv innvatsiooniedendus koostöös kodanikuühiskonna, riigiasutuste ja ettevõtjatega; Euroopa ülikoolide rahvusvahelise tuntuse ja atraktiivsuse tõstmine ning terav vajadus sõnastada pikaajalise arengu sihid Euroopa kõrgharidus- ja teadusruumis.

Euroopa Tehnoloogiainstituut
Coimbra grupp rõhutab oma toetust Euroopa Teadusnõukogule ning on seisukohal, et nõukogule tuleks eraldada senisest suurem osa 7. raamprogrammi eelarvest. Tunnustatakse komisjoni Euroopa Tehnoloogiainstituudi loomise ettepanekut, ent samas ollakse veendunud, et ettepaneku teostamine saab olla edukas ainult juhul, kui loodava instituudi eesmärgid määratletakse täpsemalt ning selle väljatöötamisel ja rakendamisel tehakse koostööd teadusülikoolidega, mitte aga ei asuta nendega konkureerima. Märgitakse, et instituudi loomine ei tohi viia Euroopa kõrgharidus- ja teadusruumi edasisele killustamisele.

1985. aastal moodustatud Coimbra grupp ühendab 37 pikaajaliste traditsioonidega Euroopa tippülikooli. Sinna kuulub 1088. aastal asutatud maailma vanim Bologna Ülikool (Itaalia), aga ka sellised mainekad ülikoolid nagu Cambridge, Oxford (Inglismaa), Lyon (Prantsusmaa) jt. Euroopas on Coimbra grupp aastate jooksul pälvinud austusväärse staatuse ning kujunenud oluliseks diskussioonipartneriks ka Euroopa Komisjonile. Tartu Ülikool kuulub ainsa Balti riikide ülikoolina Coimbra gruppi 2003. aastast. 2005. aastal valiti TÜ teadusprorektor prof Ain Heinaru võrgustiku juhatuse liikmeks.

INFO: TÜ teadusprorektor prof Ain Heinaru, tel 737 5610, 509 3434

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist
tel 737 5509; 527 6922