Euroopa tuumauuringute keskus arutab Eesti võimalikku liitumist

Euroopa tuumauuringute keskuse CERN rahvusvaheliste suhete osakonna delegatsioon külastab 2. ja 3. mail Eestit, et tutvuda Eesti tööstuse, teaduse ja otsustajate ringiga ning luua otsekontaktid võimalikeks liitumisläbirääkimisteks.

Selleks, et Eesti ettevõtted oleksid rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisemad, on vaja, et Eesti ettevõtted toodaksid rohkem suure lisandväärtusega kõrgtehnoloogilist toodangut. Suurema lisandväärtuse all peetakse silmas kõrgemaid palkasid, suuremaid investeeringuid ja suuremat kasumit.

Ettevõtlusminister Liisa Oviiri sõnul on üks võimalusi selle eesmärgi poole püüdlemisel suurendada nn institutsionaalset eksporti teaduskeskustesse nagu Euroopa kosmoseagentuur (ESA) või tuumauuringute keskus CERN, mis on tuntud oma nõudlike ja teadustehniliselt innovaatiliste lahenduste tellimuste poolest.

Eelmisel aastal liitus Eesti ESAga, tänu millele on meie ettevõtted saanud tellimusi kõrgtehnoloogiliste toodete ja teenuste arendamiseks. Sarnaselt ESAga, tõstaks ka CERNi liikmelisus oluliselt Eesti ettevõtete võimalusi pakkuda kvaliteetseid kõrgtehnoloogilisi tooteid ja teenuseid üle maailma.

„Tihedamate kõrgetasemeliste kontaktide loomine on üks vajalik eeldus, et paremini mõista võimalikku tulu ja kulu pikemas perspektiivis. ESA näide on seni olnud väga positiivne. Järgmine samm on uurida, millised on võimalused ka CERNist pikemas perspektiivis tulu saada,“ ütles Oviir.

„Eesti teadustegevus CERNis on viimastel aastatel kulgenud tõusvas joones. Pikaajalised kõrgeenergia füüsika uuringud on täienenud Tartu Ülikooli uurimisgruppide koostööga uutele kiirenditele vajalike materjalide modelleerimise vallas ja panusega ülikiirete stsintillaatorite arendusse meditsiinitehnoloogias. Osalemine CERNi programmides soodustab Eesti ettevõtete koostööd teadlastega ning kasvatab nende teadus-arendustegevuse ja innovatsiooni võimekust,“ selgitas Tartu ülikooli teadusprorektor Marco Kirm.

CERNi ametnikud kohtuvad ettevõtlusminister Liisa Oviiriga, haridus- ja teadusministeeriumi töötajatega, külastavad Tallinna ja Sillamäe ettevõtteid, Tartu ülikooli, Tallinna tehnikaülikooli ning keemilise ja bioloogilise füüsika instituuti.

Lisainfo
Ott Rebane, TÜ füüsika instituudi tööstussuhete ekspert
56 299 145
ott.rebane@ut.ee

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392