Euroopa ühiskondade probleemide lahendamiseks alustab suur andmete projekt

Kas vähesed noored suudavad asendada eelnevaid põlvkondi tööturul, mida toob kaasa rahvastiku vananemine ja kliima muutused, kuidas muudavad transpordi mustrid, millised on tuleviku energialahendused, nende ja teiste suurte küsimustega seisavad Euroopa ühiskonnad silmitsi.

Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi teadlased osalevad Euroopa ühiskonnateaduste andmestikke ühendavas Horisont 2020 suurprojektis SERISS, mis otsib paremaid lahendusi, kuidas ühiskondade arendajaid andmetega varustada.

Projekti üldine eesmärk on toetada Euroopa Liitu, Euroopa Komisjoni ja liikmesriike usaldusväärsete ühiskonna andmete saamisel.

Näiteks tahetakse teada, kuidas paremini tagada, et uuringud annaksid usaldusväärsema pildi rahvastikust, sealjuures nendest ühiskonna rühmadest, kes jäävad sageli suurtes uuringutes alaesindatuks – töötud, kohalikke keeli mitte mõistvad immigrandid, kurdid jt. Kuidas rakendada paremini uus tehnilisi võimalusi inimestega ühenduse pidamiseks, rahvusvaheliste uuringute tõlkimise ja kodeerimisega seotud küsimused jne.

Eesti Euroopa Sotsiaaluuringu meeskonna eriprojekt uurib erinevaid andmekogumise viise ja nende teaduslikku usaldusväärsust. Eestiga samas eksperimendis osalevad veel Inglismaa ja Sloveenia teadusrühmad.

Projekti kogu rahvusvaheline eelarve on 8,4 miljonit eurot. Projekti juhib Euroopa Sotsiaaluuring, kes teeb koostööd veel kahe suurima Euroopa sotsiaalteaduste taristu projektiga – tervise ja vananemise (SHARE) ning Euroopa Sotsiaalteaduste Andmearhiivid (CESSDA). Lisaks osalevad teised suuremad Euroopa võrdlusprojektid.

Lisainfo: Mare Ainsaar, ESS Eesti uuringu koordinaator, sotsioloogia ja sotsiaalpoliitika vanemteadur, tel: 737 5936, e-post: mare.ainsaar@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja