Füüsikaolümpiaadil uuriti radioaktiivset kiirgust

9. ja 10. aprill toimus Tartus Physicumis 63. Eesti füüsikaolümpiaadi lõppvoor, kuhu oli eelvooru põhjal kutsutud osalema 120 parimat ainetundjat üle Eesti. Gümnaasiumi arvestuses võitis Tallinna reaalkooli õpilane ja põhikooli arvestuses oli parim Miina Härma gümnaasiumi õpilane.

Õpilastel tuli lahendada viie tunni jooksul nii teoreetilisi kui ka eksperimentaalülesandeid, mille temaatika varieerus klassikalisest koolifüüsikast kuni lihtsama tuumafüüsikani.

„Näiteks tuli õpilastel arvutada ohutu diktüoneemakilda kivimitükikese mass, millest tekkinud radioaktiivne kiirgus jääks veel lubatud normidesse,“ selgitas füüsikaolümpiaadi žürii esimees Mihkel Kree.

Eksperimentaalselt uuriti muu hulgas näiteks tiiviku pöörlemissageduse ja võimsuse vahelist seost. „Selle ülesande otsene praktiline rakendus puudutab tuulegeneraatoreid ehk kuidas on seotud tuulekiirus ja saadav elektrivõimsus,“ kirjeldas Kree.

Gümnaasiumi arvestuses võitis olümpiaadi Kristjan Kongas Tallinna reaalkooli 12. klassist. Põhikooli arvestuses olid parim Hendrik Vija Miina Härma gümnaasiumi 8. klassist.

Võistluse täielikud tulemused koos ülesannete ja lahendustega leiab teaduskooli lehelt.

Olümpiaadi parimatele jagasid preemiaid Tartu ülikooli füüsika instituut, Tallinna tehnikaülikool andis välja stipendiumi „Mente et manu“ ja Swedbanki juhatuse esimees Robert Kitt stipendiumi „Benoit Mandelbroti jälgedes“.

Võistluse tulemuste põhjal selgusid 14. Eesti-Soome maavõistluse Eesti võistkonna liikmed. Võistlus toimub 25.–27. aprillini Tallinnas Eesti võistkonna liikmed.

Peale ülesannete lahendamise said õpilased kuulata ka huviloenguid, mida pidasid Eesti Energia kodukliendi ärijuht Taavi Pungas ning ESTCube’i meeskonnajuht Karl Reinkubjas.

Võistlust rahastas haridus- ja teadusministeerium ning korraldasid Tartu ülikooli füüsika instituut koos TÜ teaduskooliga.

Mihkel Kree, füüsikaolümpiaadi žürii esimees
mihkel.kree@gmail.com