FÜÜSIKAPÄEVAD TARTU ÜLIKOOLIS

Lisaks on ajavahemikul 4.-27. november avatud Briti Nõukogu ja Teaduskeskus AHHAA koostöös valminud kliimanäitus, kus tutvustatakse kliimamuutuste mõju meie elukeskkonnale ning võimalusi nende muutuste peatamiseks.

Kuni 14. novembrini on avatud ka Tähe tn 4 õppehoones tuumasünteesialane näitus "Expo Fusion", mis tutvustab Euroopa tuumasünteesiuuringute arengut ja tulevikusuundasid ning selle kasutuselevõtu vajadust tulevikus uut tüüpi energiaallikana.

Madis Kiisk Tartu Ülikooli füüsika instituudist selgitab tuumasünteesi olemust järgmiselt: "Tuumasünteesi protsessis ühinevad kerged aatomituumad raskemateks tuumadeks vallandades suurel hulgal energiat, ent ühinemine saab toimuda ainult väga kõrgete temperatuuride (Maa tingimustes kümned miljonid kraadid) juures, mis teeb tuumasünteesi kasutamise juhitud energiaallikana nii teaduslikult kui ka tehnoloogiliselt ülimalt keeruliseks. Siiski, ületades need takistused ning valides sobiva tuumasünteesikütuse materjali, on võimalik toota kogu inimkonnale küllaldasel hulgal keskkonnasõbralikku energiat ohutul moel". Näituse on koostanud Euroopa Komisjon ning selle korraldab Eesti Füüsika Selts.

Lisainfot ürituste kohta saab aadressilt: www.fyysika.ee
Kõik huvilised on oodatud ning üritused on tasuta.

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist

INFO: Eesti Füüsika Selts, Kaido Reivelt, tel 51 43 349; Tartu Ülikooli füüsika instituut, Madis Kiisk, tel 51 69 239, 730 4810