Füüsikud tutvustavad Tartus suuri rahvusvahelisi koostööprojekte

Teisipäeval, 17. jaanuaril tutvustatakse Tartus, Dorpati konverentsikeskuses nelja rahvusvahelist objekti Eesti teaduse infrastruktuuri teedekaardil. Muuhulgas saab aimu, millal võib oodata Eesti sünkrotronkiirguse kiirekanali valmimist Rootsi MAX-IV keskuses.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"37698","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]MAX-LABi projekti veab TÜ füüsika instituut. Selle direktori Marco Kirmi sõnul on protsess praegu faasis, kus käivad läbirääkimised MAX-IV laboratooriumiga koostöölepingu ja muude oluliste tehniliste küsimuste osas. "Tartu teadlased on alustanud Eesti kiirekanali modelleerimise ning projekteerimisega, mis eelneb vajalike seadmete hankimisele," ütles ta.

Seminaril tutvustatakse nelja projekti, millega seotud tegevusi rahastatakse EL tõukefondidest. Lisaks MAX-IV projektile saab ülevaate ka ESSist (European Spallation Source) – Euroopa neutronkiirguse allikast; Eesti osalusest Euroopa Tuumauuringute Keskuses (CERN) ja Eesti magnetväljade laboratooriumist (EML), mis asub Tallinnas Keemilise ja bioloogilise füüsika instituudis.

Teadlased annavad ülevaate Eesti spetsialistide võimekusest, võimalustest ja väljakutsetest koostöös nende teaduskeskustega; Eesti teadlaste edasistest plaanidest antud taristute arendamisel ja kasutamisel; sellest, kuidas liituda tegevustega ja panustada objektide rajamisse ning kasutamisse nii teadlaste kui ettevõtete poolelt ning edasisest töökorraldusest, sh kasutajate kogukonna moodustamisest.

Seminarist on oodatud osa võtma nii teadlased kui ka üliõpilased (doktorandid ja magistrandid, keda ootavad huvitavad uurimis- ja lõputööde teemad). Oodatud on teadlased, kes juba osalevad nende keskuste töös, aga ka need teadlased, kes soovivad saada informatsiooni avanevate võimaluste kohta. Kuna mitmed keskused on alles ettevalmistamisfaasis, siis on võimalus ka uute teadlaste liitumiseks ning ettevõtete kompetentsi kaasamiseks.[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"37702","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Seminar toimub TÜ füüsika instituudi ja SA Archimedes koostöös.

Rohkem infot: http://www2.archimedes.ee/teadus/index.php?leht=387

Lisainfo: Marco Kirm, TÜ füüsika instituudi direktor, tel 737 4601, 53 42 7170, marco.kirm@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 515 0184
e-post anneli.miljan@ut.ee
www.ut.ee