Garage48 riistvarahäkatoni võitja aitab vähendada plastpakendite hulka

Möödunud nädalavahetusel toimus Tartu Ülikooli Physicumi õppehoones juba kümnes Garage48 riistvarahäkatonide seeria „Hardware & Arts“ üritus, kus seekord arendati kunstide, robootika ja pehmerobootika valdkonna ideid. Ühiskondlikele päevaprobleemidele otsis lahendusi 13 tiimi. Võitis meeskond Refill, kelle idee on astuda plastist ühekorrapakendite kasutamise vastu kodukeemia müügiautomaadiga.

Nagu nimi vihjab, on Refill müügiautomaat, mis võimaldab taaskasutada kodukeemiapakendeid. Nimelt saab sellest osta šampoone, nõudepesuvedelikke ja muud tarbekeemiat juba varem kasutuses olnud pudelisse.

„Refill oli idee ja analüüsi faasis juba enne Garage48-l osalemist ning mitmelt poolt saadud tagasiside andis kindluse, et sellist toodet on vaja. Meeskond tegi häkatonil võimsaid ponnistusi, et ehitada 48 tunniga valmis terve müügiautomaat. Prototüüp sai järele proovitud ja nüüd on meil hea meel tulevastele koostööpartneritele teatada, et arendustöö on jõudnud järgmisse etappi,“ rääkis võitjameeskonna juht Henri Liiva. Edasi on kavas valmistada müügiautomaatide esimesed prototüübid ja seejärel seadmed kasutajate jaoks üles seada.

Liiva hinnangul annavad Garage48 üritused suurepärase võimaluse oma ideid proovile panna ja ta soovitab kõigil huvilistel kindlasti osaleda. Võidumeeskonna kuuest liikmest kolm on Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi õppejõud, kes on robootikaga varem kokku puutunud tudengeid juhendades.

Kümme senist riistvarahäkatoni on näidanud, et ideed sünnivad ühiskondlikest valupunktidest. Seekord tõusis esile rohepöörde teema, sealhulgas mure naftalekete ja plastist ühekorrapakendite pärast, kirjeldas häkatoniseeria „Hardware & Arts“ algataja ning Garage48 kaasasutaja Priit Salumaa. „Võitjad püüdlevad üldiselt praktiliste lahenduste poole, aga üllatajaid on alati – ehk seepärast, et osalejad ise on kogu aeg uued ja värskeid ideid täis. Usun, et alustehnoloogiate areng ja kättesaadavus muudab ka arendusnädalavahetuste lahendused tehniliselt järjest vingemaks, nii et on, mida järgmistel kordadel oodata,“ lausus Salumaa.

Ürituse kaaskorraldaja Tartu Ülikooli algatusel võeti sel korral tähelepanu alla pehme- ja biorobootika võimalused igapäevaprobleemide lahendamisel. Pehme- ja biorobootika ei tähenda roboteid nende klassikalises mõttes, vaid inspiratsiooni ammutatakse loodusest ja loomulikul moel liikuvatest kehadest. Näiteks luuakse elektriimpulsside mõjul kokku tõmbuvaid ja vabanevaid lihasesarnaseid roboteid ning taimede moodi kasvavaid masinaid.

Tartu Ülikooli pehmerobootika dotsent Indrek Must luges ürituse kordaläinuks: „Häkatonil võistles mitu tugevat pehmerobootika tiimi väga erinevate, kuid ühtviisi lennukate ideedega, millel oli olemas ka tugev start-up’i potentsiaal.“ Pehmerobootika eriauhinna väärilise üllatuse pakkus Musta sõnul rühm Babyvanker. „Nende biomimeetiline saba näitas ilmekalt, kui lihtsa ehitusega ja tõhus võib olla pehmerobot.“

Must vaatab lootusrikkalt juba järgmiste ürituste poole. „Paljudele osalejatele oli see esmakordne kokkupuude pehme- ja biorobootika võimalustega. Häkatonilt saadud positiivne kogemus ja Itaalia tehnoloogiainstituudi mentorite juhised annavad aluse oodata järgmistel üritustel rohkem pehmerobootikalahendusi,“ ütles ta. Itaalia teadlased Isabella Fiorello ja Vincenzo Montagna olid koos Indrek Mustaga üritusel pehmerobootika mentoriteks, ning väisasid üritust projekti Horisont 2020 “Increasing the scientific excellence and technological innovation capacity in Functional Materials for Medical Devices and Robotics of the University of Tartu” (TWINNIMS) raames.

Garage48 üritust „Arts & Robots 2020“ rahastavad Euroopa Regionaalarengu Fond, Tartu Ülikool, Kõrgem Kunstikool Pallas, Tartu linn, Tartu Loomemajanduskeskus ja Eesti Kunstiakadeemia.

Lisateave:
Indrek Must, TÜ pehme robootika dotsent, indrek.must [ät] ut.ee
Kadri Kõivik, Garage48 „Arts & Robots 2020“ projektijuht, kadri [ät] garage48.org

Indrek Must koos Itaalia kolleegidega. Foto: Siim Tiirik