Geenifoorum keskendub personaalmeditsiinile
Reedel, 10. juunil Dorpati Konverentsikeskuses algav rahvusvaheline teaduskonverents Geenifoorum 2011 koondab kahe päeva jooksul Tartusse valdkonna juhtivad eksperdid Euroopast, Põhja-Ameerikast ja Aasiast. Üheteistkümnendat korda toimuval rahvusvahelisel konverentsil tutvustatakse vahetult uuemaid teadussaavutusi geneetikas, genoomikas ja biomeditsiinis ning kirjeldatakse nende praktikasse rakendamise võimalusi.
Käesoleval aastal toimuv geenifoorum kannab alapealkirja "Kompleksfenotüüpide geneetika". Konverentsi programm hõlmab ettekandeid mitmete komplekshaiguste geneetikast ja diagnostikast, farmakogeneetikast, personaalsest meditsiinist, vananemise ja pikaealisuse geneetikast, populatsioonigeneetikast ja bioinformaatikast.
Konverentsi peaesineja prof David Cox USA-st on üks tuntumaid inimesegeneetikuid maailmas, kellel on olnud muuhulgas juhtiv roll USA-s asuva Inimesegeneetika Keskuse rajamisel. Ta juhtis aastaid Stanfordi Inimese Genoomi Keskust, hetkel töötab ühe maailma juhtiva farmaatsiafirma Pfizer’i peakontoris teadusdirektorina. Oma ettekandes räägib prof Cox sellest, kuidas geneetiline informatsioon aitab luua uusi ravimeid ja uusi diagnostilisi vahendeid parimate ravimeetodite leidmiseks.
Teiseks peaesinejaks on prof Yuan-Tsong Chen (Taiwan), kelle uurimistöö teema on seotud inimese pärilike metaboolsete haigusete ravi väljatöötamisega.
Kuna üha tähtsamaks muutub nn tavaliste haiguste uurimine nagu südame-veresoonkonna haigused ja diabeet, siis sarnaselt eelmistele aastatele leiavad need teemad konverentsil eraldi käsitlemist. Haiguste stratifitseerimine on esimene samm personaalse meditsiini suunas ja personaalne meditsiin on ka sel aastal üks konverentsi alateemadest, teiste seas teeb ettekande prof Olga Golubnitchaja, kes on Euroopa Preventiivse ja Personaalse Meditsiini Assotsiatsiooni peasekretär. Teise ettekandjana räägib personaalsest meditsiinist dr Pauline Crystal NG Singapuri Genoomika Instituudist, kes on analüüsinud muuhulgas kuulsate inimeste genome, sh Craig Venteri genoomi.
Prof. Thomas Kirkwood, kes on Newcastle Ülikooli juures asuva Vananemise ja Tervise Instituudi direktor, keskendub oma ettekandes vananemise geneetiliste põhjuste ja pikaealisuse geneetika lahtimõtestamisele. Teda huvitab eelkõige see, kuidas vananemise mehhanismid on seotud genoomis olevate polümorfismidega.
Populatsioonigeneetikast räägivad konverentsil prof Gilean McVean Oxfordi Ülikooli juures asuvas Wellcome Trust’i Inimesegeneetika Keskusest ja prof Rasmus Nielsen Berkeley Ülikoolist Californias. Prof McVean räägib oma ettekandes 1000 genoomi projektist ja sellest kuidas kõnealune projekt muudab meie arusaama inimese geneetilisest varieeruvusest. 1000 genoomi projekti eesmärgiks on sekveneerida 1000 täisgenoomi 2011. aasta lõpuks. Prof. Nielsen keskendub oma ettekandes muuhulgas sellele, et uue põlvkonna sekveneerimine on muutumas laiatarbekaubaks. Sekveneerimise tulemusena tekkiv tohutu andmete mass põhjustab kvalitatiivse muutuse andmetes ja seetõttu on vaja uut tüüpi uurimismeetodeid evolutsiooni uurimiseks.
Konverentsi eesmärgiks on pakkuda multidistsiplinaarset programmi erinevate valdkondade teadlastele, tudengitele, arstidele, ametnikele, ettevõtjatele ja kõigile teistele huvilistele.
Rohkem infot: http://www.geneforum.ee
Lisainfo: prof Andres Metspalu, tel 506 3088, andres.metspalu [ät] geenivaramu.ee
Anneli Miljan
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683, 515 0184
avalik [ät] ut.ee
www.ut.ee