Geenifoorum tutvustab uusimaid teadussaavutusi

Reedel algab Tartus Geenifoorum 2012, mis seekord pühendatud geneetilistele assotsiatsiooniuuringutele.

Reedel, 8. juunil algab Tartus, Dorpati konverentsikeskuses juba kaheteistkümnendat korda toimuv Geenifoorum, kus tutvustatakse uusimaid teadussaavutusi geneetikas, genoomikas ja biomeditsiinis ning kirjeldatakse nende praktikasse rakendamise võimalusi.

Geenifoorum 2012 koondab kahe päeva jooksul Tartusse valdkonna juhtivad eksperdid Euroopast ja Põhja-Ameerikast ning kannab alapealkirja “Geneetilised assotsiatsiooniuuringud”. Mitmekesine konverentsi programm hõlmab ettekandeid mitmete komplekshaiguste geneetikast, vananemise- ja evolutsioonigeneetikast, statistilisest geneetikast, metagenoomikast ja psühhiaatrilisest genoomikast.

Konverentsi peaesineja on prof Andrea Ballabio, kes on Napolis asuva Teletoni geneetika ja meditsiini instituudi direktor. Prof Ballabio on üks tuntumaid meditsiinigeneetikuid maailmas, kes on avastanud mitmeid haigusgeene. Ballabio koordineeris ka inimese genoomi ekspressiooniatlase loomist. Tema viimaste avastuste hulka kuulub geenivõrgustiku identifitseerimine, mis reguleerib lüsosomaalset biogeneesi ning autofaagiat. Oma ettekandes kirjeldab ta seda kuidas lüsosüümide häirunud funktsioneerimine põhjustab neurodegeneratiivseid haigusi, nagu näiteks Alzheimer ja Parkinsoni tõbi.

Teine peaesineja on prof Aldons Lusis California ülikoolist, kelle teadustöö keskendub süsteemigeneetikale uurides molekulaarseid tunnuseid metaboolsete ja kardiovaskulaarsete haiguste korral.  Prof Claudio Franceschi, kes töötab Bologna ülikoolis, keskendub oma ettekandes vananemise geneetiliste põhjuste ja pikaealisuse geneetika lahtimõtestamisele. Tema poolt juhitav töögrupp on mitmeid aastaid tegutsenud biogerontoloogia vallas ja täpsemalt uurinud väga pikaealisi kui “inimmudeleid” vananemisprotsessi ja pikaealisuse kujunemise bioloogiliste mehhanismide (geneetika ja immuunsüsteemi) mõistmiseks.

Eesti teadlaskonda esindab seekord konverentsil dr. Tambet Teesalu, kes on töötanud viimased aastad California ülikooli Sanford-Burnhami meditsiiniinstituudis. Tema töö peamine suund on kasvajate ravi, mis on siiamaani olnud väheefektiivne. Teesalu ja ta kollegide avastus on teerajaja uudsele ravimeetodile, mida võiks kasutada paljude vähiravimite tõhustamiseks ja nende kõrvaltoimete vähendamiseks.

Konverentsi eesmärgiks on pakkuda multidistsiplinaarset programmi erinevate valdkondade teadlastele, tudengitele, arstidele, ametnikele, ettevõtjatele ja kõigile teistele huvilistele.

Konverentsi programmiga saab tutvuda kodulehel: http://www.geneforum.ee

Lisainfo: Andres Metspalu, tel 50 63 088, andres.metspalu@geenivaramu.ee

Anneli Miljan