Geograafiaolümpiaadil selgusid Eesti parimad noored geograafid

10.–12. mail toimus Rakvere reaalgümnaasiumis 39. geograafiaolümpiaad, millest võttis osa ligi 150 õpilast. Loodus- ja kultuurilooline seiklusmäng, kirjalik töö, maastikuvõistlus ja viktoriin selgitasid välja nii geograafiaolümpiaadi võitjad kui ka rahvusvahelisele geograafiaolümpiaadile sõitjad.

RMK Sagadi metsakeskuses toimunud loodus- ja kultuuriloolises seiklusmängus tuli õpilastel läbida mõisa kaardile märgitud punktid ja vastata looduse ning ajalooga seotud küsimustele. Lisaks vastuste otsimisele oli vaja mõisapargis mõõta käepäraste vahenditega puu kõrgust ja jämedust ning määrata ilmakaari. Metsamuuseumis tuli proovida täpsussaagimist ning dendropargis üles leida õiged puud. Aset leidsid ka traditsioonilised võistlused – kirjalik töö ja maastikuvõistlus.

Geograafiaolümpiaadi lõppvoor toimub igal aastal eri kohas ning lisaks õpilastele on üritusele oodatud ka õpetajad. Olümpiaadi vältel tutvustati õpetajatele tahvelarvutite kasutamisvõimalusi õpitegevusteks maastikul. Kursuse viisid läbi Helle Kont Tartu keskkonnahariduse keskusest ja Marko Peterson firmast Walk & Learn.

Õpilaste teadmisi ja oskusi hinnati neljas vanuserühmas: 7, 8, ja 9 klass ning gümnaasium. Gümnaasiumi vanuseastme parimad olid Uku-Kaspar Uustalu (I järk) ja Jaan Toots (II järk) Tallinna reaalkoolist ning Kaur Aare Saar Hugo Treffneri gümnaasiumist (II järk). Kolmanda järgu diplomi said Kristjan Täll Tallinna reaalkoolist, Karl Jürgenstein Pärnu ühisgümnaasiumist, Taniel Paju Tapa gümnaasiumist, Jaana Olvet Tallinna reaalkoolist ja Leo Estonius vanalinna hariduskolleegiumist.

Žürii otsusega sõidavad rahvusvahelisele geograafiaolümpiaadile Kyotosse Uku-Kaspar Uustalu, Jaan Toots ja Kristjan Täll Tallinna reaalkoolist ning Kaur Aare Saar Hugo Treffneri gümnaasiumist.

Tulemustega saab tutvuda TÜ teaduskooli kodulehel.

Geograafiaolümpiaadi arvukad osaüritused toimuvad KIK-i toetusel. Eraldi preemiad on välja pannud kirjastus Avita ja MTÜ loodusajakiri. Seekordset auhinnafondi toetas hinnaliste atlastega kirjastus JanaSeta Lätist.

Lisainfo: Ülle Liiber, geograafiaolümpiaadi žürii liige, TÜ inimgeograafia lektor, tel: 737 5817, e-post: ulle.liiber@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja