Geograafid üllitasid aastapäevaks kõrgkoolide üldmaateaduse õpiku

Tartu ülikooli geograafia osakond tähistas 6. detsembril 95. aastapäeva. Selle puhul peeti TÜ raamatukogu konverentsisaalis teaduskonverents ja esitleti uut kõrgkoolide üldmaateaduse õpikut.

Professor Ülo Mander ja inimgeograafia lektor Ülle Liiber tutvustasid uut üldmaateaduse õpikut kõrgkoolidele. Õpiku on kirjutanud Eesti juhtivad teadlased ja erialaspetsialistid, kellest enamik töötab Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudis.

Üldmaateaduse õpik on mõeldud eeskätt loodusteadusi õppivatele bakalaureuse taseme üliõpilastele, kuid olenevalt õppekavast katavad mitmed teemakäsitlused tõenäoliselt ka magistriõppe ja erikursuste vajadusi. Kindlasti saavad raamatust tarvilikku teavet gümnaasiumi geograafiaõpetajad. Et õpikus on süsteemselt ja seostatult käsitletud väga paljusid loodusprotsesse ja -nähtusi, siis võiks see mahukas teos leida oma koha ka paljude loodushuviliste inimeste raamaturiiulil.

Õpik on valminud riikliku programmi „Eestikeelsete kõrgkooliõpikute koostamine ja väljaandmine” raames Tartu ülikooli ja sihtasutuse Archimedes toel.

Pärast raamatu tutvustust jätkasid ettekannetega Tartu ülikooli audoktorid Anne Buttimer, Marc Antrop ja William J. Mitsch jt.

Lisaks kõnelesid professor Ülo Mander ja dr Ivika Ostonen-Märtin maastiku aineringe ja keskkonnatingimustega kohanemise uuringutest, professor Rein Ahas räägib inimeste ruumilise mobiilsuse uuringutest ning professor Jaak Jaagus vaatleb kliimamuutuse ja Eesti ilmastikuga seonduvat. Esitlusele tulid ka rahvastikugeograafilised uuringud (professor Tiit Tammaru), geoinformaatika ja kartograafia uuringud (professor Tõnu Oja ja dr Evelyn Uuemaa) ning keskkonna metagenoomika uuringud (professor Jaak Truu ja doktorant   Kristjan Oopkaup).

Lisainfo: Ülo Mander, TÜ loodusgeograafia ja maastikuökoloogia professor, tel: 5087373, e-post: ulo.mander@ut.ee;
Ülle Liiber, TÜ inimgeograafia lektor, tel: 58144058, e-post: ulle.liiber@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja