Igaüks saab juunis osaleda loodusvaatluste maratonil

Üle-eestiline loodusvaatluste maraton toimub sel aastal 14.–15. juunil ja kuulub juba viiendat korda toimuva loodusfestivali programmi. Kõik loodushuvilised on oodatud looma kohalikke maratonipunkte, et õppida oma kodukoha loodust tundma ning koguda loodusteadlaste ja -kaitsjate töö jaoks andmeid.

Maratonipunktid on üldjuhul avalikud ja vaatlusel saavad osaleda kõik huvilised. Võimalik on korraldada ka privaatne vaatluspunkt eramaal, et avastada loodust pere ja sõpradega. Mõlemal juhul tuleb maratonipunkt registreerida hiljemalt 17. mail maratoni veebilehel ja tagada, et vaadeldud liigid sisestatakse eElurikkuse andmeportaali, mis on kõigile huvilistele avalik. Liikide registreerimisele lisaks võib korraldada temaatilise loengu või filmiõhtu.

Üle-eestiline loodusvaatluste maraton toimus 2018. aastal esimest korda ja on üks Eesti suurimaid harrastusteaduse sündmusi. Eelmisel aastal tehti vaatlusi 16 vaatluspunktis üle Eesti ja ööpäeva jooksul registreeriti ligikaudu 2300 vaatlust.

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor Urmas Kõljalg selgitas, et harrastusteadus on inimeste vabatahtlik osalemine teadustöös, näiteks loodust vaadeldes või andmeid talletades. „Loodusvaatluste maratoni korraldamise suurem eesmärk on arendada eluslooduse tundmist ja kaitset ning andmekorjet, andes igaühele võimaluse panustada looduskaitsesse,” lisas Kõljalg. Igaühe looduskaitse on ka selle aasta looduskaitsekuu teema.

Tänavu on vaatluspunktide korraldamine lihtsam ja seda saavad teha kõik loodushuvilised. Üle-eestilise algatuse korraldajad tagavad vajalikud juhendid ja abistavad erialaeksperdi leidmisel. Mai alguses toimub vaatluspunktide koordinaatoritele ka koolitus.

Kuigi sõna maraton viitab auhindade jagamisele, siis maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaeksperdi Veljo Runneli sõnul loodusvaatluste maratonil medalikohti ei ole. “Võidavad kõik osalejad,” ütles Runnel. “Uued kohatud liigid looduses on nagu uued sõbrad ja sõbrad teevad ju elu ikka paremaks, täpselt nii, nagu uued loodusetundjad teevad ühiskonda rikkamaks,” lisas ta. Kogutud andmed on oluline täiendus teadlaste andmekogudele.

Loodusvaatluste maratonil kasutatakse rahvusvaheliselt tuntud vaatlusformaati BioBlitz, mis näeb ette, et vaatlusi tehakse enne määratud aladel 24 tunni jooksul. Maratoni peakorraldajad on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed ning Eesti Looduseuurijate Selts. Kaaskorraldajad on Keskkonnaameti looduskeskused.

Loodusvaatluste maraton on pärjatud Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise auhinnaga uue algatuse kategoorias. Üle-eestiline ettevõtmine sai tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil.

Rohkem infot on loodusvaatluste maratoni veebilehel ja Facebooki lehel

Lisateave: Veljo Runnel, loodusmuuseumi ja botaanikaia peaekspert ning loodusvaatluste maratoni korraldaja, 520 6108, veljo.runnel@ut.ee