Ilmus esimene folkloristlike välitööde õpik

7. aprillil kell 16.00 esitleb eesti ja võrdleva rahvaluule osakond Tartu ülikoolis esimest Eestis koostatud folkloristlike välitööde õpikut. Kaheksa autori koostöös sündinud kõrgkooliõpikut ilmestavad käsitsi joonistatud originaalillustratsioonid.

Kõrgkooliõpik „Folkloristlikud välitööd“ on kirjutatud folkloristika üliõpilastele, kuid sobib kasutamiseks ka kõigile teistele, kes soovivad talletada, mõtestada ja analüüsida rahvaluulet. Õpikus tutvustatakse välitöödega seotud olulisi mõisteid ja Eesti valitööde ajalugu ning antakse praktilisi teadmisi eri välitöömeetodite ja –viiside kohta. Oluline osa raamatust on ka välitöid teinud eri haridusliku ja tööalase taustaga kultuuriuurijate ja –dokumenteerijate kogemuslood.

„Kuna folkloristlikud välitööd sisaldavad palju individuaalseid aspekte, on raamatu autorite hulka kaasatud inimesed, kellel on mitmekülgsed välitöökogemused (maailma eri paigus) ja kes on välitööde käigus ilmnevate erinevate probleemidega reaalselt kokku puutunud,“ rääkis õpiku koostaja ja üks autoritest Merili Metsvahi.

Eestis on folkloristlikel välitöödel pikk ajalugu ja ka praegusel ajal teevad eesti folkloristid üsna palju välitöid. Vastupidiselt tavaarusaamale ei ole rahvaluulet maailmast vähemaks jäänud, ent see esineb muutunud vormides. Tänapäeva folkloristid peavad oluliseks küsimust, mis rolli täidab folkloor ühiskonnas (näiteks kuidas reguleerib rühmade või indiviidide vahelisi suhteid). Just välitööd on hea viis sedalaadi uurimisküsimustele vastuste leidmiseks.

Raamatu autorid on Madis Arukask, Tiiu Jaago, Ergo-Hart Västrik, Risto Järv, Pihla Maria Siim, Merili Metsvahi, Maili Pilt ja Elo-Hanna Seljamaa.

Raamatu tutvustus toimub von Bocki maja (Ülikooli 16) ruumis 109 (sissepääs tagumise ukse kaudu).

Õpiku valmimist toetasid SA Archimedese riiklik programm, TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule osakond, Haridus- ja teadusministeerium ja TÜ humanitaarteaduste ja kunstide valdkond.

Lisainfo: Merili Metsvahi, TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule osakonna vanemteadur, 5136244, merili.metsvahi@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp