Ilmus esimene omalaadne Eesti õigeusule pühendatud kogumik

Tartu ülikooli usuteaduskonna eestvedamisel anti välja sarja „Mitut usku Eesti“ neljas kogumik, mis keskendub õigeusule. See on esimene õigeusu erinevaid aspekte ajaloos ja tänapäeval käsitlev kogumik, mis on Eestis välja antud akadeemilise asutuse, mitte õigeusu kirikute poolt.

Kogumik on senistest mahukaim, 280-leheküljeline ja rohkete värviliste illustratsioonidega, sh fotodega ikoonidest.

Kogumiku toimetaja, TÜ usuteaduskonna doktorant Liina Eek ütles, et tegemist on esimese eestikeelse kogumikuga õigeusust, mida pole välja andnud kumbki Eestis tegutsev õigeusu kirik, vaid akadeemiline asutus. „Seega pretendeerib kogumik neutraalsusele, mida ei saa alati öelda seni ilmunud õigeusku käsitlevate eestikeelsete raamatute kohta.“

Sarja peatoimetaja, Tartu ülikooli religiooniuuringute vanemteadur Lea Altnurme lisas, et seni on ilmunud üksikuid kraaditöid õigeusu erinevatest aspektidest Eestis ja mitmeid poleemilisi töid erinevate kirikute esindajatelt.

Kogumikus antakse mitmekülgne pilt tänase Eesti õigeusu uurimisseisust. Koostajate hinnangul on see unikaalne, sest esiteks, Eestis ei ole ühtegi õigeusku nii mitme aspekti pealt puudutavad kogumikku ning teiseks, kogumikus on Toomas Schvaki artikkel õigeusu kiriku lähiajaloost, mille koostamisele andsid oma õnnistuse nii EAÕK kui MPEÕK metropoliidid. „See on ajalooline samm ja täiesti pretsedenditu,“ tõdes Eek.

Sarja „Mitut usku Eesti“ eesmärk on tutvustada Eesti religioosse olukorra uurimist Tartu ülikoolis. Sarja esimene väljaanne ilmus 2004. aastal, teine, kristluse eri, 2007. aastal. Kolmas kogumik, uue vaimsuse eri, anti välja 2014. aastal ning see jõudis ka Thomson Reutersi andmebaasi.

Artiklite autorid on TÜ religiooniuuringute, kirikuloo ja kunstiajaloo õppejõud ja doktorandid, Eesti rahvaluule arhiivi, Eesti rahvusarhiivi, Eesti kunstimuuseumi teadurid ning külalisena Kanada Alberta ülikooli professor Jelena Pogosjan.

Sotsiaal- ja humanitaarteaduslike uurimuste sarja „Mitut usku Eesti“ neljanda kogumiku andis välja Tartu ülikooli kirjastus. Tutvu kogumiku sisuga kirjastuse kodulehel. Raamatu väljaandmist on toetanud haridus- ja teadusministeerium ja Euroopa Liit Euroopa regionaalarengu fondi kaudu (Kultuuriteooria tippkeskus).

Loe põhjalikumalt ka Tartu Postimehest.

Lisainfo: Lea Altnurme, sarja peatoimetaja, TÜ religiooniuuringute vanemteadur, tel: 56918987, e-post: lea.altnurme@ut.ee;
Liina Eek, kogumiku toimetaja, TÜ usuteaduskonna doktorant, tel: 53001912, e-post: liinaeek@yahoo.com.

Virge Tamme