Ilmus professor Mälksoo monograafia Venemaa rahvusvahelise õiguse käsitlustest

Euroopa teadusagentuuri individuaalgrandi raames tehtud viieaastase uurimistöö kokkuvõttena valmis Tartu ülikooli rahvusvahelise õiguse professori Lauri Mälksoo monograafia Venemaa rahvusvahelise õiguse käsitlustest.

Professor Mälksoo jaoks asetub see uurimistöö vanasse Tartu ülikooli õigusteadlaste traditsiooni, milleks on Venemaa õiguse ja õigusmõtlemise „tõlkimine“ Lääne konteksti. Sama uurimissuunaga paistsid silma juba Tartu/Dorpati õigusteadlased, sh Johann Philipp Gustav von Ewers (1779-1830).

„Eesti geograafiline ja kultuuriline asukoht Venemaa piiririigina determineerib seda sorti uurimistööde võimalikkuse ja vajalikkuse. Pärast Krimmi annekteerimist ja sõda Ukrainas on viimane aeg tänapäeva Venemaa rahvusvahelise õiguse käsitlusele ja selle ajaloolistele juurtele tähelepanu pöörata,“ ütles Mälksoo.

Monograafia jaguneb kolme ossa. Esimene käsitleb rahvusvahelise õiguse ajalugu Venemaal. Teine osa vaatleb rahvusvahelise õiguse teoreetilist käsitlust tänapäeva Venemaal ja kolmas tänapäeva Venemaa rahvusvahelise õiguse praktikat erinevates valdkondades nagu sõjalise jõu kasutamine, inimõigused, maailma kaubandusorganisatsioon (WTO), rahvusvaheliste investeeringute õigus jne.

28. aprillil kell 16 toimus raamatu esitlus Tallinnas teaduste akadeemias ja 29. aprillil kell 16 Tartus TÜ muuseumis. Raamatu esitlusel esines lisaks professor Mälksoole ka Saksamaalt valitud Euroopa inimõiguste kohtu kohtunik ja Kölni ülikooli õigusteaduse professor Angelika Nussberger.

Monograafia ilmus kirjastuses Oxford University Press.

Lisainfo: Merike Vellend, Tartu ülikooli õigusteaduskond, tel: 737 6066, e-post: merike.vellend@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja