Ilomets esitleb raamatut ülikooli raamatukogu haruldasemast kollektsioonist

Neljapäeval, 15. septembril 2016 kell 14.00 toimub Tartu ülikooli muuseumi valges saalis suvel 95. aastaseks saanud Tullio Ilometsa raamatu „William Henry Fox Talboti fotode ja fotogravüüride kollektsioon Tartu Ülikooli Raamatukogus“ esitlus. Kõik raamatud on nummerdatud ja autori poolt signeeritud.

„Tullio Ilometsa panus Tartu ülikooli ajaloo talletamisel ja väärtustamisel on üldteada. Aga fakt, et suvel oma 95. sünnipäeva tähistanud mees on saanud kaante vahele järjekordse Tartu ülikooli jaoks olulise kollektsiooni uurimuse, kõlab uskumatult. On sügavalt tähenduslik, et taaskord on Tullio teinud oma ülikoolile enda sünnipäeva puhul kingituse. Soovin südamest, et kirglikul ajaloohuvilisel leiduks jõudu ja tahtmist uusi tahke ülikooli ajaloo pärandist avada,“ sõnas Tartu ülikooli muuseumi direktori kohusetäitja Mairo Rääsk.

Raamat toob avalikkuse ette fotograafia pioneeri, mitmekülgse inglise teadlase, füüsiku ja matemaatiku William Henry Fox Talboti (1800–1877) originaalfotode ja fotogravüüride kogu, mis on Tartu ülikooli raamatukogu kõige haruldasem ja hinnalisem foto- ja fotonegatiivide kollektsioon.

Tullio Ilometsa, ülikooli vanima töötaja ja Tartu ülikooli muuseumi ühe asutaja raamatu esitlusele järgneb tema sünnipäeva tähistamine kauaaegsete kolleegide ja lähedaste sõprade seltsis.

Teadusloolane ja üle 60 aasta keemikuna töötanud Ilomets on ka tulihingeline muinsuskaitsja –1987. aasta novembris asutati tema eestvõttel Tartu akadeemiline muinsuskaitse selts. Tartu muinsuskaitsepäevad 14.–17. aprillini 1988, kuhu kogunesid selleks ajaks üle Eesti loodud klubid ja arvukalt huvilisi, kujunesid Eesti taasiseseisvumise üheks tähtsündmuseks.

Oma pühendumuse ja silmapaistva töö eest on ta 2001. aastal saanud Ülikooli samba tiitli, Tartu linna aukodaniku tiitli, Tartu Suurtähe aumärgi ning Valgetähe III klassi teenetemärgi.

Oma osalemissoovist andke palun teada Tiina Vindile, kirjutades tiina.vint@ut.ee või helistades 737 5676.

Virge Tamme