Inauguratsiooniloeng käsitleb suuõõnehaigust parodontiiti

Kolmapäeval, 27. novembril kell 16.15 on kõik huvilised oodatud Tartu ülikooli ajaloo muuseumi valgesse saali kuulama TÜ suu- ja hambahaiguste professori Mare Saagi inauguratsiooniloengut „Krooniline parodontiit – kas ainult suuga piirnev probleem?“. Loengus käsitleb professor haiguse põhjuseid, levikut, eripärasid ning seoseid teiste haigustega.

Inauguratsiooniloengus räägib professor Saag kroonilisest parodontiidist, mis on hambakaariese järel kõige sagedamini esinev haigus suuõõnes. „Haiguse korral on põletikust haaratud hamba kinnitus- ja tugikoed. Esmaseks kaebuseks on igemepõletik, mida iseloomustavad turse, punetus, veritsus ja valu,“ kirjeldab professor haigust, lisades, et haigestumine kulgeb episoodidena, vahelduvad põletiku ägenemise ja taandumise perioodid.

Loengus käsitleb professor ka peamisi haigestumise põhjuseid, milleks on spetsiifilised bakterid. „Kui ravi ei järgne, levib põletik igemest allolevatele kudedele, mis viib lõpuks hammaste kaotamisele,“ rääkis ta. Parodontiidi eripära on, et kliiniliselt väljenduv kinnituskudede kaotus on organismi kaitsereaktsioon, mida mõjutavad mitmed seesmised ja välised riskitegurid. Tuvastatud riskitegurid on bakterid, geneetilised faktorid, suitsetamine, perekondlik anamnees ning teatud süsteemsed seisundid ja haigused.

Professor Saag räägib loengus ka parodontiidi seostest teiste haigustega. Näiteks on uuritud parodondi haiguste seost diabeedi, insuldi, enneaegse sünnituse, hingamisteede haiguste ja südame-veresoonkonna haigustega.

Professor Mare Saag on sündinud 1952. aastal Põltsamaal. 1975. aastal lõpetas ta Tartu ülikooli arstiteaduskonna stomatoloogia osakonna. Tema tegevus jätkus TÜ stomatoloogia kateedris vanemlaborandina aastatel 1976–1977, seejärel assistendina 1977–1994, vanemassistendina 1994–1997 ja dotsendina 1998–2013. Meditsiinikandidaadi väitekirja teemal „Parodondi seisund noortel“ kaitses ta Leningradi I meditsiiniinstituudis 1991. aastal. Alates 2003. aastast on Mare Saag TÜ stomatoloogia kliiniku juhataja ja tänavusest aastast suu- ja hambahaiguste professor.

Mare Saag on oma erialal tunnustatud spetsialist, kuuludes ühtlasi sotsiaalministeeriumi suu- ja hambahaiguste erialakomisjoni. Viimase kahekümne aasta jooksul on teda korduvalt kutsutud loenguid pidama näiteks Karolinska instituuti, Helsingi ülikooli, Riia Stradinsi nimelisse ülikooli, Tbilisi ülikooli, Voroneži ülikooli ja mujale. Ta on olnud valitud mitmete erialaorganisatsioonide juhtkonda ja on mitmete ajakirjade toimetuskolleegiumi liige.

Lisainfo: Mare Saag, TÜ suu- ja hambahaiguste professor, stomatoloogia kliiniku juhataja, tel: 515 5540, e-post: mare.saag@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja