Inauguratsiooniloeng: kuidas aitab postkolonialismiteooria mõista Vene välispoliitikat?

Kolmapäeval, 23. novembril peab oma ametisse astumise loengu TÜ EL-Venemaa uuringute professor Viacheslav Morozov. Juttu tuleb Venemaa välispoliitikast.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"37878","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Postkolonialismiteooria on loodud raamistikuna kolonialismi ja imperialismi pärandi kriitiliseks analüüsiks suhetes lääne ja "kolmanda maailma" vahel. Nõukogudejärgsetes uuringutes on nimetatud perspektiivi rakendamine suhteliselt uudne, ent viljakas ja üha populaarsem lähenemisviis. Sellest lähtuvalt vaadelduna on Venemaa positsioon rahvusvahelisel areenil mõnevõrra paradoksaalne: olenevalt vaatepunktist võib Venemaad käsitada nii impeeriumi kui ka lääne hegemoonia subalternse ehk sellele ühtaegu nii alluva kui ka vastanduva üksusena.

Niisugune ebamäärane kaheti olek toodab Venemaal rahvusliku identiteedi ja välispoliitika määratlemisel palju pingeid. Ühest küljest on Venemaa valitseva maailmakorra üks häälekamaid kriitikuid, kes ei väsi lääne interventsionismi maha tegemast. Teisest küljest soovib Venemaa end endiselt näidata maailma suurjõuna, nõudes endale "erilisi volitusi" ja muid imperialistliku keskuse atribuute. Pärast nimetatud pingete üksikasjalikumat lahkamist analüüsitakse loengu lõpus nende mõju Vene välispoliitika kujunemisele.

Professor Viacheslav Morozov lõpetas Peterburi riikliku ülikooli ajalooteaduskonna 1994. aastal ning pälvis magistrikraadi Euroopa integratsiooni uuringute alal kaks aastat hiljem Limericki ülikoolis. 1997. aastal kaitses ta teaduste kandidaadi kraadi Euroopa lähiajaloos Peterburi riiklikus ülikoolis. Seejärel töötas ta kuni 2010. aasta veebruaris Tartusse tulekuni Peterburi riikliku ülikooli rahvusvaheliste suhete teaduskonnas.

Aastatel 2003–2010 oli ta ühtlasi rahvusvaheliste suhete ja politoloogia programmide juht Smolnõi kunstide ja teaduste kolledžis sama ülikooli juures. 2011. aasta jaanuaris valiti ta Tartu ülikooli Euroopa Liidu–Venemaa uuringute professoriks. Alates aprillist juhib ta ka TÜ Euroopa Liidu–Venemaa uuringute keskuse nõukogu tööd.

Professor Morozovi uurimisvaldkond on poststrukturalistlik ja postkolonialistlik poliitiline teooria ning Vene rahvuslik identiteet ja välispoliitika, iseäranis Venemaa suhetes Euroopa Liiduga. Tema viimase raamatu "Россия и Другие. Идентичность и границы политического сообщества " ("Venemaa ja teised: identiteet ja poliitilise ühenduse piirid") avaldas 2009. aastal Moskvas NLO kirjastus.

Tema artiklid on muu hulgas ilmunud sellistes ajakirjades nagu Cooperation and Conflict, Global Governance, Journal of Baltic Studies, Journal of International Relations and Development ja Russia in Global Affairs.

Loeng pealkirjaga "Alluv-vastanduv impeerium: kuidas aitab postkolonialismiteooria mõista Vene välispoliitikat?" toimub 23. novembril kell 16.15 Tartu Ülikooli aulas (Ülikooli 18) ja on inglise keeles. Kõik huvilised on oodatud!

Viacheslav Morozovi professuuri Tartu ülikoolis toetab Euroopa Sotsiaalfond DoRa programmi tegevuse 2 raames. Doktoriõppe ja rahvusvahelistumise programmi DoRa tegevuse 2 eesmärk on kõrghariduse kvaliteedi parandamine välisõppejõudude kaasamisega.

Lisainfo: Kady Sõstar, TÜ avalike suhete spetsialist, tel 737 5685, 511 9188 (5685), kady.sostar@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 515 0184
e-post anneli.miljan@ut.ee
www.ut.ee