Inauguratsiooniloengute sarja jätkab professor Lauri Mälksoo

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39736","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]12. mail kell 16 peab Tartu Ülikooli rahvusvahelise õiguse professor Lauri Mälksoo peahoone aulas ametisse astumise loengu teemal "Vene-Gruusia sõda 2008. aastal ja rahvusvaheline õigus".

Loeng võtab vaatluse alla 2008. aasta augustisõja rahvusvahelise õiguse perspektiivist. Seejuures pole esmane eesmärk rõhutada, kumb riik ja mis ulatuses rahvusvahelist õigust rikkus. "EL-i raport, mille koostas Šveitsi diplomaat Heidi Tagliavini, süüdistab mõlemaid riike rahvusvahelise õiguse teatud aspektide rikkumises ja see näib peegeldavat kujunenud rahvusvahelist konsensust," ütles prof Mälksoo ja lisas, et samas on see ka mugav ja mittemidagiütlev konsensus, kus olulisem sellest, mida öeldakse, on see, mis jäetakse ütlemata.

"Eelkõige peaks see sõda panema mõtlema rahvusvahelise õiguse võimaluste ja piiride, samuti laiemate protsesside ja nihete üle, mis on rahvusvahelises õiguses pärast külma sõja lõppu meie silme all toimunud ja toimumas," ütles prof Mälksoo.

Muu hulgas otsib prof Mälksoo loengus vastust küsimusele, kas rahvusvaheline õigus on pärast külma sõja lõppu tähenduse kaotanud või on eelkõige tegemist jätkuvate vaidlustega õiguse muutmise üle. Sellise teemavalikuga astub inauguratsiooniloeng dialoogi rahvusvahelise õiguse professori Vladimir Hrabari 1893. aasta inauguratsiooniloenguga "Sõda ja rahvusvaheline õigus".

Professor Lauri Mälksoo lõpetas 1998. aastal Tartu Ülikooli õigusteaduskonna cum laude, olles veetnud õpingute ajal akadeemilise aasta vahetusüliõpilasena Göttingeni Ülikoolis. Õigusteaduse magistrikraadi omandas ta USA-s Georgetowni Ülikoolis 1999. aastal ja doktorikraadi Berliini Humboldti Ülikoolis 2002. aastal. Hiljem on ta täiendanud ennast ka New Yorgi ja Tokyo ülikoolis. 2009. aastal valiti Lauri Mälksoo rahvusvahelise õiguse professoriks. Samal aastal sai ta Euroopa Teadusuuringute Nõukogu viieaastase grandi, et uurida tänapäeva Venemaa arusaama rahvusvahelisest õigusest ja inimõigustest.

Loengut on võimalik jälgida ka otseülekandena internetis http://video.ut.ee/

Esmakordselt ametisse asunud professorite inauguratsiooniloengud on traditsiooniks paljudes maailma ülikoolides. Piduliku inauguratsiooniloengu eesmärk on anda ülikooli uuele professorile võimalus tutvustada ennast, oma eriala ja eesmärke kolleegidele, üliõpilastele, samuti avalikkusele väljastpoolt ülikooli. Professor peab inauguratsiooniloengu oma esimese tööaasta jooksul. Lauri Mälksoo loeng "Vene-Gruusia sõda 2008. aastal ja rahvusvaheline õigus" on professorite inauguratsiooniloengute sarja teine loeng Tartu Ülikoolis.

Lisainfo:
Kady Sõstar, Tartu Ülikooli avalike suhete spetsialist, tel 511 9188, e-post kady.sostar@ut.ee

Mehis Tuisk
Tartu Ülikooli pressiesindaja