Innovatsiooniliidrite klubi aitab kaasa Eesti innovatsiooniindeksi tõstmisele

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol ning SEB Panga loodud innovatsiooniliidrite klubi avaüritusel tuli juttu globaalsest innovatsiooniindeksi raportist, milles Eesti paigutub üldarvestuses 21. kohale ja Euroopa arvestuses 13. kohale. Innovatsiooniliidrite klubiga liitub ka Tartu Ülikool.

Tartu Ülikooli investeerimisettevõtte UniTartu Ventures juht Mart Maasik andis ülevaate WIPO (World Intellectual Property Organization) globaalse innovatsiooniindeksi raportist ja kommenteeris Eesti kohta selles raportis. Eesti on viimase aastaga oma kohta parandanud ja eelneva 25. koha asemel paigutub Eesti nüüd üldarvestuses 21. kohale. Euroopa arvestuses on Eesti 13. kohal. Tabelit juhivad Šveits, Rootsi ja Ameerika Ühendriigid.

Eesti edu aluseks on riiklikud e-teenused, mis võimaldavad siinse majanduse ja innovatsiooni arendamise tempot hoida keskmisest kõrgemal. Innovatsiooni infrastruktuuri arvestuses on Eesti maailmas 8. kohal. Eesti on lisaks edukas turu keerukuse kategoorias (10. koht) ja loomingulisuses (15. koht).

Valdkonnad, kus Eestil on veel arenguruumi, on inimkapital ning teadus- ja arendustegevus. Inimkapitali ning teadus- ja arendustegevuse kategoorias paistab väga positiivsena välja Eesti laste PISA testide tulemus. Samas alla veab meie näitajaid selles kategoorias ülikoolide tase ja rahvusvahelise teadus- ja arendustegevuse investorite puudus. Samuti paistab arendamist vajava valdkonnana silma riiklik keskhariduse rahastamine.

„Eesti majanduse innovatsioonivõime positsioon ei ole üldse halb, aga raportist saame teada, et teadusmahuka ja suure lisandväärtusega majanduseni jõudmiseks peame veel pingutama. Meil on küll turul lihtne leida kapitali investeeringuteks, aga väga väike hulk sellest on kättesaadav teadusmahukatele ettevõtetele,” kommenteeris Mart Maasik.

„Kui mujal maailmas on mitmeid suurettevõtteid, kes suudavad teadus- ja arendusasutuste tegevusi teha ettevõttes sees, siis Eestis selliseid ettevõtteid praktiliselt ei ole. Eesti arengumudel võimaldab aga teenus- ja IT põhiste iduettevõtete eeskujul ja selles valdkonnas akumuleeritud kapitali kasutades tuua majandusse ka teaduspõhiseid ning väga suure lisandväärtusega tooteid ja teenuseid.“

Võtmesõnaks on koostöö

Innovatsiooniliidrite klubi eesmärgiks on toetada Eesti ettevõtetes innovatsiooni rakendamist ning tuua klubisse kokku parimad innovatsioonipraktikad, leidmaks ühiseid kokkupuute punkte ja teha praktilist koostööd ning õppida uusi innovatsiooni rakendamise tööriistu. Klubi ühendab inimesi, keda innovatsioon tegudele innustab. See on koht, kus väiksed tegijad saavad õppida suurtelt ja sellega luuakse alus kestlikule koostööle.

„Muutusi veavad positiivsed lood, inspireerivad eeskujud ja inimsuhted, seda ka ettevõtluse ja akadeemia koostöös. Ja kuigi hetkel ei kajastu ettevõtete teaduspõhisus veel piisavalt hästi statistikas, siis üksikute ettevõtete tasandil on positiivseid lugusid nii idufirmade, kasvu- kui suurettevõtete näitel. Innovatsiooniliidrite klubi asutajana on SEB-l roll parimad praktikud kokku tuua, innovatsiooni ja koostööd soodustada,” ütles Balti äriarenduse strateegia valdkonna juhtAndra Altoa.

„Tehnopoli eesmärk on toetada innovaatilist mõtlemist ja uute ideede realiseerimist. Üheaastase tegevusperioodi jooksul näeme, et Innovatsiooniliidrite klubi on Eesti suurorganisatsioonide poolt hästi vastu võetud ja väärtust loonud. Klubi on pakkunud kasu teadmiste ja kontaktide näol ning aidanud seetõttu organisatsioonidel praktilisi innovatsioonitegevusi käivitada,” ütles Tehnopoli äriarenduse valdkonna juht Martin Goroško. „Tahame tulevikus veelgi suurendada koostööd ettevõtete, avaliku sektori ja akadeemiaga, et tekiks võimalusi interdistsiplinaarseks koostööks. Just erinevusega rikastame innovatsiooni loomist ning sillutame teed uute toodete ja teenuste turule toomiseks.”

Eesti tippülikoolid ja Tartu Teaduspark liituvad Innovatsiooniliidrite klubiga

Kaks Eesti juhtivat ülikooli – Tartu Ülikool ja Tallinna Tehnikaülikool –ning Tartu Teaduspark on astunud Innovatsiooniliidrite klubi liikmeks. Ülikoolid on hindamatu väärtusega partnerid ettevõtluse ja teadusalase koostöö suurendamiseks. Ülikoolide nägemus innovatsioonialase koostöö suurendamiseks on võtmetähtsusega innovatsiooni kogukonna kasvatamiseks.

Innovatsiooniliidrite klubi ootab endaga liituma uuendusi elluviivaid visionääre ning innovatsioonist huvitatud ambitsioonikaid ettevõtteid kõigist valdkondadest.

Lisateave: Merilin Varsamaa, Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol innovatsioonijuht, 52 09 116, Merilin.Varsamaa@tehnopol.ee