INTERNETI TEEL AVALDUSTE ESITAMINE KOGUB ÜLIKOOLIS POPULAARSUST

Elektroonilisi avaldusi on esitatud kõikidesse teaduskondadesse ja kolledžitesse ning neid lisandub iga päevaga. Kõige rohkem on Interneti teel avaldusi esitatud majandusteaduse õppekavale - 38. Teaduskondadest on rohkem veebi kaudu esitatud avaldusi filosoofiateaduskonnas (72), sotsiaalteaduskonnas (61), bioloogia-geograafiateaduskonnas (44) ja matemaatika-informaatikateaduskonnas (41).
Tartu Ülikooli õppeprorektori abi Toomas Liivamäe hinnangul võib praegust tulemust, kus iga 13. sisseastumisavaldus on esitatud läbi arvutivõrgu, pidada heaks tulemuseks, kuna tegemist on siiski veel uudse võimalusega üliõpilaskandidaatide elu lihtsamaks muutmisel. Liivamäe sõnul on ta veendunud selle uuenduse vajalikkuses ning Tartu Ülikool on toetanud kõnealuse infosüsteemi väljatöötamist igal sammul koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumi ning teiste ülikoolidega.

Elektrooniliselt saab sisseastumisavaldusi esitada kõrgkoolide, Haridus- ja teadusministeeriumi ja Eesti Infotehnoloogia Sihtasutuse ühiselt väljatöötatud Sisseastumise Infosüsteemi (SAIS) kaudu https://www.sais.ee. Süsteemi sisseloginu identifitseeritakse automaatselt ID-kaardi või internetipanga kaudu ja viimastel aastatel keskhariduse omandanul ei ole vaja lisada täiendavaid dokumente, SAIS leiab vajalikud andmed riiklikest registritest ning lisab need avaldusele.

Tänavu on SAIS kasutusel pilootprojektina osaliselt ja mitte kõigis kõrgkoolides. Süsteemi täisfunktsionaalsus loodetakse saavutada järgmisel aastal. Haridus- ja Teadusministeeriumi infosüsteemide talituse juhataja Jaanus Christoffeli sõnul parandab kõrgkoolide sisseastumisprotsessi muutmine avalikuks Interneti-põhiseks teenuseks inimeste juurdepääsu sisseastumisega seotud informatsioonile ning suurendab seeläbi tema võimalusi sobiva haridustee kujundamisel.
Võimaluste testimiseks sisestatakse käesoleval aastal Tartu Ülikoolis katseliselt kõik kehakultuuriteaduskonna avaldused elektrooniliselt.

Illari Lään
TÜ avalikkussuhete juht