Jaak Vilo: digiriigi lihtsam arenguperiood on läbi

Eesti teenib isegi keskmise IT-vilistlase koolitamiseks kulutatud raha tagasi vaid 2–3 aastaga. Riigi võimetust leida suuremat lisandväärtust loovate võimekuste arendamiseks üliõpilaste pearaha võib pidada seeläbi naeruväärseks, leiab ERR Novaatori usutluses Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja ja akadeemik Jaak Vilo.

Jaak Vilost on kujunenud tõeline IT-valdkonna eestkõneleja Eestis, kes näeb pilti märksa laiemalt kui pelgalt hariduse ja teaduse mõõde. Talle pole võõrad ka ettevõtluse vajadused ja saab nendest aru.

Vilo võtab pidevalt ja aktiivselt sõna teaduse alarahastamise probleemide mõtestamisel ja talle on riigi eelarvepoliitikad selles suunas arusaamatud, sest tema selge veendumuse alusel ei ole teaduse rahastamine mitte kulu, vaid ratsionaalne ning riigile tulus investeering, mille positiivne mõju on üsna vahetu. Miks sellest otsustajad aru ei saa, jääb akadeemik Vilole arusaamatuks.

Vilo eestvedamise toel alustab kolmapäeval tööd Tartu kesklinnas täiesti uus haridus- ja teadustaristu Delta maja, mis koondab ühe katuse alla Tartu Ülikooli informaatikud, matemaatikud, statistikud, majandusteadlased ja ärijuhtimise suunad. Samuti on ühte kompleksi koondatud ka ettevõtluse inkubatsiooni korpus. Akadeemik Jaak Vilo on kindlasti tegude inimene, mitte lihtsalt teoretiseerija.

Loe edasi ERR Novaatorist