Jaan Ginter: juura õpetamiseks on vaja kvaliteetset ressurssi

Kõrgharidusreformi tulemusena on Tartu ülikooli üheks vastutusvaldkonnaks õigusteadus, mille päevasesse bakalaureuseõppesse on tänaseks esitatud ühtekokku 678 avaldust. Esitatud avalduste kõrval peab TÜ õigusteaduskonna dekaan Jaan Ginter oluliseks õppejõudude ja õppetöö kvaliteeti.

4. juuliks oli Tartu ülikooli õigusteaduskonna bakalaureuseõppesse esitatud 678 sisseastumisavaldust – õppetööga Tallinnas 285 ja õppetööga Tartus 393 avaldust. „Tänu sellele, et üle mitmete aastate saavad juurat õppima tulla ka need, kellel puuduvad vahendid õppeteenustasu maksmiseks, on sisseastujate tase silmatorkavalt kõrge,“ avaldab Tartu ülikooli õigusteaduskonna dekaan Jaan Ginter heameelt, lisades, et Tartu osakonda õppima pääsemiseks on tänase päeva seisuga vaja 86,99 punkti ja Tartu ülikooli õigusteaduskonna Tallinna osakonda sissesaamiseks 85,99 punkti.

„Kuna Tartu ülikoolis saab juurat õppima asuda ainult piiratud arv üliõpilasi, siis kahjuks jääb suur hulk väga häid kandidaate Tartu ülikooli ukse taha,“ tõdeb Ginter: „soov siiski õigusteadust õppida viib noored edasi vaatama ülikoolidesse, kus juura õpetamiseks on oluliselt vähem ressursse ja õppejõududel on väiksem õigusteaduse-alane potentsiaal.“ Õppevaldkondade dubleerimises ja Tallinna ülikooli õigusteaduse vastuvõtu suurendamises näeb Ginter pigem kahju õppetöö kvaliteedile: „Tallinna ülikooli juuratudengite vastuvõtu suurendamist oli võimalik ette ennustada, kuna Tartu ülikool tõmbas omalt poolt juuravastuvõttu kokku. Kuid nii väheste õppejõududega on Tallinna ülikoolil kahtlemata väga raske pakkuda neile üliõpilastele õigusharidust, millega nad ka Eesti tööjõuturul piisavalt konkurentsivõimelised saaksid olla,“ räägib Ginter, pidades oluliseks ennekõike kvaliteetset õigusharidust.

Aivar Pilve advokaadibüroo omanik Aivar Pilv tõi intervjuus Vikerraadiole välja, et juba praegu ei jagu kõikidele noortele juristidele rakendust. Pilve sõnul jälgivad advokaadibüroode omanikud väga tähelepanelikult, kust töölepürgiv noor spetsialist hariduse on omandanud ning et ülikoolidel on Eesti õigusruumis oma maine: „Meie advokaadibüroos on kindlasti olnud pikka aega eelistatud Tartu ülikooli ja hilisemalt ka õigusinstituudi lõpetanud üliõpilased, kelle puhul on kindel teadmine või veendumus, et kõrgkool on valmis hea ja tasemel hariduse andmiseks. Loomulikult peab üliõpilane ise ka õppima. Ma ei taha öelda, et ei ole ühtegi teist kõrgkooli, kust ei võiks peale kasvada häid noori spetsialiste, aga selline on olnud üldine domineeriv kogemus.“

Tartu ülikooli õigusteaduskond võtab uuest õppeaastast päevasesse bakalaureuseõppesse õppima 90 tudengit Tartusse ja 50 Tallinna osakonda. Avatud ülikooli õppega võetakse ühtekokku vastu 240 tudengit. Magistrikraadi pääseb omandama 180 ja doktorantuuri neli inimest.

Sisseastumise infosüsteemis  lõpeb avalduste vastuvõtt 5. juulil kell 23.59. Rohkem infot sisseastumise kohta Tartu ülikooli sisseastujate veebist.

Lisainfo: Jaan Ginter, Tartu ülikooli Tartu osakonna õigusteaduskonna dekaan, tel: 737 5391, 516 4273, e-post: jaan.ginter@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392