JÄRELVAADATAV: Janika Kõrv räägib inauguratsiooniloengul insuldist

4. novembril kell 16.15 peab kliinilise neuroloogia professor Janika Kõrv ülikooli aulas inauguratsiooniloengu „Insult eile, täna ja homme“. Professor annab ülevaate, kui sage haigus on insult, kas sellest on võimalik paraneda ja miks ka noored insulti haigestuvad.

Insult on sage neuroloogiline haigus, mis on kogu maailmas tuntud kui oluline surma ja puude põhjustaja. Praeguste prognooside kohaselt kasvab insuldijuhtude arv Euroopas rahvastiku vananemise tõttu 2035. aastaks keskmiselt 34%. Tartu Ülikooli kliinilise neuroloogia professori Janika Kõrva sõnul on viimaste kümnendite ja eeskätt viimaste aastate kliinilised teadusuuringud toonud meile teadmised selle kohta, et insult on ennetatav ja ravitav. Insuldi korral on väga tähtis kiire tegutsemine, sest sellest oleneb aju närvirakkude säilimine. „Samas ei ole tõenduspõhiste ravimeetodite juurutamine igapäevapraktikasse olnud ladus, mistõttu nõuab see tervishoiutöötajate ja riigiasutuste ühiseid jõupingutusi,“ selgitas Kõrv.

Insulti haigestutakse peamiselt elukaare teises pooles, kuid ligi veerand kõikidest insuldijuhtudest tabab alla 50-aastaseid. Tänu paremale ennetusele on üldine insuldihaigestumus vähenenud, aga viimaste aastakümnete jooksul on täheldatud selle kasvu just nooremates vanuserühmades. Sageli jääb noorte täiskasvanute insuldi põhjus hoolimata laiaulatuslikest uuringutest ebaselgeks.

Inauguratsiooniloengul annab professor Janika Kõrv ülevaate insuldi epidemioloogiliste näitajate trendidest, insuldi põhjuste ja hilistulemust määravate tegurite otsingutest ning insuldikäsitluse arengust.

Janika Kõrv lõpetas Tartu Ülikooli 1987. aastal ja omandas doktorikraadi sealsamas 1998. aastal. Alates 1997. aastast on ta töötanud Tartu Ülikooli Kliinikumis. Lisaks insuldialasele teadustööle pakuvad talle huvi ka poliomüeliidijärgne sündroom, seljaaju traumad ja muud neuroloogilised haigused. Kõrv on end täiendanud Kopenhaageni Ülikooli Haiglas, University College Londoni neuroloogiainstituudis ja lühematel erialastel koolitustel välismaal. Praegu on tal käsil mitu rahvusvahelist teaduskoostöö projekti.

Janika Kõrv on olnud nii Eesti kui ka rahvusvaheliste ravijuhendite töörühmade liige ja hinnatud lektor rahvusvahelistel erialakonverentsidel. Aastatel 2015–2019 oli ta Põhjamaade Insuldiühingu president. Ta on Ludvig Puusepa nimelise Neuroloogide ja Neurokirurgide Seltsi juhatuse liige ning insuldi töörühma juhataja.

Inauguratsiooniloengust tehakse ka veebiülekanne, mida saab jälgida UTTV videoportaalist.

Lisateave: Janika Kõrv, Tartu Ülikooli neuroloogia professor, 731 8514, janika.korv@ut.ee

Sandra Sommer
pressiesindaja