Jouni-Matti Kuukkanen räägib õpitoas, miks ajalugu on oluline

Algaval nädalal korraldab 19.–22. märtsil TÜ filosoofia ja semiootika instituudi teadusfilosoofia õppetool rahvusvahelise õpitoa „Miks on ajalugu oluline: historiograafia ratsionaalsetest alustest“ Oulu Ülikooli professori Jouni-Matti Kuukkaneni juhendamisel.

Õpitoas, mis kannab inglise keeles nime „Why History Matters: The Rational Grounding of Historiography“, keskendutakse ajaloo- ja historiograafiafilosoofia hetkeseisule. Arutletakse narrativismi, ratsionaalsuse, representatsionalismi ja pragmatismi üle historiograafiafilosoofia kontekstis. Kesksed küsimused on, mis on ajalooteadmine ja kuidas seda põhjendada. Tuginetakse Jouni-Matti Kuukkaneni auhinnatud raamatule „Postnarrativist Philosophy of Historiography” (Palgrave, Macmillan, 2015) ja selles esitatud seisukohale, et historiograafia on omaette ratsionaalne praktika. Kuukkanen tutvustab ka oma poolelioleva raamatu „Why History Matters: The Rational Grounding of Historiography” kava. Õpituba toimub inglise keeles. Selle sihtgrühm on filosoofia, ajaloo ja teiste erialade kraadiõppurid. Seminaride ja loengute kõrval on kavas muuseumikülastus ja praktiline töö. Õpitoa loengud on kõigile avatud.

Loenguteemad on järgmised.

Esmaspäeval, 19.03.2018: „Representationalism as a Paradigm and Knowing How“
Teisipäeval, 20.03.2018: „Truth-making and Performativity“
Kolmapäeval, 21.03.2018: „Inferentialism and Conceptualism“
Neljapäeval, 22.03.2018: „Rational Grounding of Historiography“

Loengud toimuvad kõigil päevadel kell 16–18 Jakobi 2–336.

Täpsema info ja loengute tutvustuse leiab instituudi kodulehelt.

Õpitoa korraldamist toetavad Euroopa Regionaalarengu Fond kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli vahendusel, TÜ humanitaarteaduste valdkond, TÜ filosoofia ja semiootika instituut, Eesti Teadusagentuur (PUT 732), Haridus- ja Teadusministeerium (IUT 20-5) ja Eesti-uuringute Tippkeskus (CEES).

Lisainfo: Endla Lõhkivi, TÜ teadusfilosoofia dotsent, 512 7709, endla.lohkivi@ut.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu Ülikooli avalike suhete spetsialist