Juri Lotmani sünniaastapäeva tähistatakse rahvusvahelise seminariga

26.–28. veebruarini toimub Tartu Ülikoolis iga-aastane rahvusvaheline Lotmani seminar, millega slavistika osakond tähistab oma õpetaja ja maailmakuulsa teadlase professor Juri Lotmani sünniaastapäeva.

Pandeemia tõttu toimub seminar sel aastal veebis Zoomi platvormi vahendusel. Seminaril osalevad väliskülalised USA-st, Prantsusmaalt ja Moskvast, samuti TÜ slavistika osakonna õppejõud ja doktorandid, kolleegid klassikalise filoloogia, semiootika, eesti ja võrdleva rahvaluule osakonnast ning Tallinna Ülikoolist. Meie seast ootamatult lahkunud Inna Bulkina mälestuseks räägivad kolleegid ja sõbrad temast ning tema panusest kirjandusteadusse ja -kriitikasse. Juri Lotmani sünniaastapäeval asetatakse ka lilled tema ja ta abikaasa professor Zara Mintsi hauale Raadi kalmistul.

Seminari korraldaja professor Ljubov Kisseljova sõnul on tänavune Lotmani seminar, nagu alati, tõeliselt interdistsiplinaarne. Osavõtjad jätkavad Lotmani traditsiooni kirjandusteaduses – nii kirjandusloos kui ka kirjandusteoorias –, aga samuti semiootikas. „Et iga teadlane toob kuulajate ette just need teemad ja probleemid, mille kallal ta parajasti töötab, annab seminar hea ülevaate tänapäeva humanitaarteaduse probleemidest ja meetoditest ning on tõeliseks kooliks noortele teadlastele,“ sõnas Kisseljova.

Seminaril esitletakse ka vene kirjanduse õppetooli uusi väljaandeid, mis on ilmunud 2020. aastal: ajakirja Methis erinumbrit Vene kirjanduse tõlkeideoloogiast (koostaja Lea Pild) ja „Puškini lugemised Tartus, 6“ (Acta Slavica Estonica XII, koostaja ja toimetaja Roman Leibov). Antakse üle ka järjekordne Lotmani stipendium kahele Tartu Ülikooli üliõpilasele, kes on võitnud vastava konkursi semiootika ja vene filoloogia alal.

2022. aastal tähistatakse maailmakuulsa semiootiku, kirjandus- ja kultuuriteadlase Juri Lotmani (1922–1993) sajandat sünniaastapäeva. Juubeliaasta kulminatsioon on 25.–28. veebruaril toimuv rahvusvaheline kongress „Juri Lotmani semiosfäär“.

Link zoomi keskkonda

meeting ID: 935 1991 4518
passcode: 373684

Seminari programm ja ajakava

Seminari korraldamist toetab Tartu Linnavalitsus.