Kahte Tartu ülikooli naisteadlast tunnustati esimest korda välja antud tiitliga

Sel aastal esimest korda välja antud Eesti akadeemiliste naiste ühingu aasta naisteadlase tiitli sai Tartu ülikooli dermatoveneroloogia professor Külli Kingo. Noore naisteadlase nimetusega pärjati bioinformaatika õppetooli teadurit Triinu Kõressaart.

„Professor Külli Kingo teadustöö nahahaiguste tekkemehhanismide, leviku ning ravivõimaluste uurimisel on andnud olulise panuse valdkonna rahvusvahelisse arengusse ja on oluliselt mõjutanud arusaamist nahahaiguste tekkest ja arenemisest,“ sõnas Külli Kingo kandidatuuri esitanud TÜ kliinilise meditsiini instituudi juhataja Joel Starkopf. Senise teadlaskarjääri jooksul on professor Kingo avaldanud üle 90 teaduspublikatsiooni, tema töid on tsiteeritud üle 900 korra.

Lisaks edukale teadustööle väärib esiletoomist Kingo pühendumus ja korrektsus õppetöös ning kõrgel professionaalsel tasemel ravitöö. Samuti on ta TÜ nahahaiguste kliiniku ning TÜ kliinikumi nahahaiguste kliiniku juhataja. „Tänu tema pühendunud liidrirollile on Tartu ülikooli nahakliinikust kujunenud parimatele kaasaegsetele arusaamadele vastav akadeemilise kliinilise meditsiini keskus,“ selgitas Starkopf.

Eesti akadeemiliste naiste ühing annab aasta akadeemilise naisteadlase ja aasta akadeemilise noore naisteadlase tiitlit välja esimest korda. „Oleme korduvalt arutanud, kuidas kaasata ühingu töösse noori ja äratada naisüliõpilastes huvi ühistöö vastu,” rääkis ühingu liige Imbi Jaks. Nii sündiski aasta eest ettepanek tiitleid välja kuulutama hakata. „Meil on väga hea meel, et juba esimesel korral esitati konkursile hulk kandidaate, kelle seast leidsime väärikad nominendid,” rõõmustas Jaks.

„Doktorikraadiga naisi on Eestis rohkem kui mehi, kuid tõsist teadust tegevaid naisi on hulga vähem kui mehi. Sestap tunnustamegi naisi, kes löövad läbi teaduses, mis on kahjuks ikka veel väga maskuliinne maailm,” lisas Jaks.

Noore naisteadlase nimetusega pärjati Tartu ülikooli bioinformaatika õppetooli teadurit Triinu Kõressaar. Tiitlid anti üle Eesti akadeemiliste naiste ühingu 90. aastapäevale pühendatud juubelikonverentsil  „Akadeemilised naised ajas ja muutumises: rahvuslik ja rahvusvaheline lõimumine”, mis toimus 8. oktoobril Tartu ülikooli aulas.

Virge Tamme