Kaks pronksmedalit Balti informaatikaolümpiaadilt

23.–26. aprillini osalesid Eesti õpilased Balti informaatikaolümpiaadil. Ligi saja õpilase konkurentsis võitsid Hugo Treffneri Gümnaasiumi abiturient Jaagup Tamme ja Pärnu Koidula Gümnaasiumi abiturient Andres Alumets pronksmedali. Olümpiaadi üldvõitjaks krooniti Iisraeli esindaja Almog Wald.

27. Balti informaatikaolümpiaadi korraldas sel aastal Saksamaa. Tavaolukorras oleks võistlus toimunud Lübeckis, kuid koroonapandeemia tõttu osales Eesti koondis olümpiaadil veebi teel Tartust. Kahe võistluspäeva jooksul lahendasid osalejad kuus krõbedat ülesannet, mis panid proovile algoritmilise mõtlemisvõime ja selle rakendamisoskuse. Võistlusprogrammile eelnenud harjutuspäeval, mis oli mõeldud tehniliste lahenduste katsetamiseks, said osalejad kätt proovida eestlaste pakutud ülesandes, kus tuli leiutada klaviatuuripaigutus tulnukale nimega Juku.

Tavapärase kuni 60 keskkooliõpilase asemel osales seekord olümpiaadil märkimisväärselt rohkem võistlejaid, tervelt 99. See tulenes asjaolust, et iga riik sai välja panna lisaosalejaid. Eesti võistkonda kuulusid lisaks medalivõitjatele Aleksander Karpov Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasiumist, Kregor Ööbik, Marko Tsengov, Ants Kärner ja Peeter Aleksander Randla Tallinna Reaalkoolist, Oliver Tennisberg Hugo Treffneri Gümnaasiumist ja Siim Pender Tallinna 21. Koolist. Õpilasi juhendasid Tähvend Uustalu ja Sandra Schumann. Põhjamaade ja teiste Läänemere-äärsete riikide kõrval võtsid tänavusest võistlusest osa ka külalisvõistkonnad Ukrainast ja Iisraelist.

Eesti võistkonna juhendaja Sandra Schumanni sõnul osutusid ülesanded sel aastal ootamatult keeruliseks, eriti esimesel võistluspäeval. „Nii mõnelegi võistlejale tuli pärast lahendamist üllatusena, et kuigi nad ühtegi ülesannet täielikult ära ei lahendanud, ei paiknenud nad jooksvate tulemuste tabelis teiste võistlejatega võrreldes sugugi halval kohal,“ rääkis Schumann. „See näitas, et tähtis on mitte alla anda, vaid püüda keerulistele ülesannetele ka omal viisil lahendusi leida,“ lisas ta.

Eesti võistkonna osalemist Balti informaatikaolümpiaadil rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool.

Rohkem teavet olümpiaadi kohta leiab aadressilt: https://www.boi2021.de/.

Lisateave: Sandra Schumann, Eesti võistkonna juhendaja, sandra.schumann@ut.ee