Kaks TÜga seotud projekti said nutika spetsialiseerumise rakendusuuringu toetuse

Archimedese nutika spetsialiseerumise meetmest on hetkel rahastatud viit projekti, millest kolmes on Tartu ülikool arenduspartneriks. Viimases voorus said rahastuse kaks projekti, millest esimene uurib rahvastiku liikumist mobiiliandmete pealt ning teine soovib luua teatud omadustega piimhappebaktereid.

Mooncascade OÜ sai projektile „Rahvastiku liikumise analüütika, seire ja ennustamise algoritmid“ toetust 174 090 eurot. Projekti eesmärk on arendada välja tööriistade komplekt, mis sisaldab algoritme rahvastiku liikumise analüütikaks, seireks ja ennustamiseks mobiilsideandmete pealt. Projekti juhtiv hajussüsteemide lektor Amnir Hadachi tõi näiteks, et selline andmeanalüüs võimaldab arendada nutikaid ja säästvaid linnakeskkondi.

Mooncascade OÜ kaasasutaja Priit Salumaa tunnustas Tartu ülikooli kõrget panust Eesti ja maailma teadusesse: „Tänu ülitihedatele ja headele suhetele arvutiteaduse instituudiga oli see meie esimene valik teadusuuringute partnerite otsingul. Oleme viimastel aastatel intensiivistanud ettevõtte-siseseid teadusarenduse tegevusi andmeteaduse, arvutinägemise ja asukohapõhiste teenuste vallas ning loodame Tartu ülikooli kaasabil nendes valdkondades peagi olla Eestis ja Euroopas juhtiv eraettevõte.”

105 000 euro suuruse toetuse sai AS Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse eestveetav ja Tartu ülikooli teostatav projekt „Paremad piimhappebakterid läbi insenergeneetilise arendamise“, mille eesmärk on luua teatud omadustega piimhappebakterid, kasutades moodsaid teaduslikke metoodikaid – insenergeneetikat ja bakterite ainevahetuse süvaanalüüsi koos bakterite targa kasvatamise ja metaboolse mudeldamisega.

Projekti juhtpartner Tartu ülikoolist, molekulaarse mikrobioloogia vanemteadur Arvi Jõers ütles, et Tartu ülikooli kui arenduspartneri roll on viia läbi kogu insenergeneetiline töö. „See tähendab uute piimhappebakterite tüvede konstrueerimist, mille parandatud omadused peaksid võimaldama neid efektiivsemalt tööstuses kasutada.“

Konkreetsed loodavad tüved päris toidutootmisesse ei jõua, kuid nende abil on võimalik testida, millised arendussuunad on perspektiivikad. „Tartu ülikoolis konstrueeritavaid piimhappebakterite tüvesid võib võrrelda autonäitustel eksponeeritavate ideeautodega – poodi need täpselt sellisel kujul ei jõua, aga uued ideed ja mõtted saab ära proovida,“ lisas Jõers.

Esimese nutika spetsialiseerumise rakendusuuringu toetuse summas 176 400 eurot sai Click & Grow koos Tartu ülikooliga, et arendada edasi taimede toitekeskkonda ja vähendada eel-idandatud taimekapslite tootmisomahinda.

Tutvu kõikide projektidega Archimedese kodulehel.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392