Kalefaktoripojast professoriks – TÜ ajaloo muuseum esitleb uusi trükiseid

Kolmapäeval, 1. juunil kell 16 esitleb TÜ ajaloo muuseum kaht verivärsket raamatut – valminud on ülikooli ajaloo küsimuste 48. number ning Lea Leppiku monograafia "Kalefaktoripojast professoriks".

Tartu Ülikooli ajaloo küsimuste XXXXVIII number pealkirjaga "Nõukogude teadus – sisult sotsialistlik, vormilt rahvuslik?" sisaldab 2008. aastal toimunud samateemalise konverentsi ettekannete põhjal valminud artikleid.

Teine esitletav raamat on TÜ ajaloo muuseumi teadusdirektori Lea Leppiku monograafia "Kalefaktoripojast professoriks" ja tegu on uurimusega Keiserliku Tartu Ülikooli teenistujate liikumisest sotsiaalsel redelil. Lea Leppiku sõnul oli kalefaktor 19. sajandil ülikoolis teenija, kes küttis ahju, pühkis põrandaid ning valvas korra üle.

"Nende tõus sotsiaalsel redelil polnud lihtne, teenija järeltulijast võis saada haritlane umbes kolme põlvkonna järel, küll aga iseloomustab neid suur teadmistejanu ning ambitsioonikus. Eks ülikooli keskkond mõjutas ja nad püüdsid iga hinna eest oma lastele haridust võimaldada," selgitas Leppik ning lisas, et raamatus tuleb juttu ka teistest teenindava personali esindajatest – pedellidest, prosektoritest (laipade ettevalmistaja enne lahkamist) ja muust huvitavast.

Raamatute esitlus toimub 1. juunil kell 16 TÜ ajaloo muuseumi valges saalis. Kõik huvilised on oodatud.

Lisainfo: Lea Leppik, TÜ ajaloo muuseumi teadusdirektor, tel 737 5672, lea.leppik@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja