Kartograafid tutvustavad Eesti Rahva Muuseumis kaartide ajalugu

11. mail kell 16 avavad Tartu Ülikooli geograafia osakond, AS Regio ja Maa-amet Eesti Rahva Muuseumi Kuperjanovi 9 näitusemajas väljapaneku "Eesti oma kaarditeod".

Näitusel tutvustatakse Eesti kartograafia arengulugu. Välja on pandud Eesti oma kaarditeod alates esimestest eestikeelsetest kaartidest kuni tänapäevani. Samuti tutvustatakse eri aegadel kasutatud kaardivalmistamise tehnoloogiaid. Lihtsamaid kaarditegemise töövõtteid on võimalik igal külastajal endal järele proovida. Samuti saavad huvilised koostada näiteks oma kodukoha kaardi või joonistada oma nägemuse Eestimaast ja maailmast.

"Kaart on kunst ja inimeste kunstitaju peegeldus, maailma mõistmise peegeldus ja mõjutaja ning seeläbi rahvuse ajaloo kroonika," ütles näituse üks koostajaid, TÜ geoinformaatika ja kartograafia professor Tõnu Oja. "Veel on inimesi, kes on osalenud suhteliselt pikas lõigus kaardiajaloos läbi keerulise aja ning otstarbekas on see mälu koos esemelise varaga süsteemselt kirja panna."

Väljapaneku koostamisel on silmas peetud eelkõige geograafia- ja kartograafiahuvilisi õpilasi ja üliõpilasi aga ka tavaelus rohkem või vähem kaarte kasutavaid inimesi. Koostöös geograafiaõpetajatega korraldatakse maikuus kooliõpilastele ekskursioone ja õpitubasid, mis oleksid põhi- ja keskkooli geograafiatundide täienduseks.

Ettevõtmine on pühendatud tänaste Eesti kartograafide suurele õpetajale Lev Vassiljevile, kelle sünnist möödub tänavu 90 aastat.

Näituse koostasid Raivo Aunap, Heino Mardiste, Kiira Mõisja, Taavi Pae ja Tõnu Oja Tartu Ülikooli geograafia osakonnast ning Jüri Jagomägi ja Leida Lepik kaardikirjastusest Regio. Väljapaneku "Eesti oma kaarditeod" kujundas Teele Nöps.

Näitus on avatud teisipäevast pühapäevani kell 11–18 ning jääb väljapanekule augusti lõpuni.

Lisainfo:
Tõnu Oja, Tartu Ülikooli geoinformaatika ja kartograafia professor, tel 737 5076, e-post tonu.oja@ut.ee

Mehis Tuisk
Tartu Ülikooli pressiesindaja