Katse tõestas, et igast maskist ei piisa

Oktoobris hakkas Tartu Ülikooli füüsikainstituut katsetama kaitsemaske, nii et igaüks võis oma maski neile saata. Nüüd on katse läbi ja selgunud, et vaid väike osa korduvkasutatavatest maskidest kaitseb viiruste vastu parimal moel, aga isegi sellisest maskist üksi ei piisa. Oluline on tagada siseruumides väga hea õhuvahetus.

Majandust mõjutab praegu enim see, kui tõhusalt õnnestub piirata viiruse levikut. Tartu Ülikoolis ning mujalgi maailmas tehtud uuringud ja kogemus näitavad, et vaid maskide kasutamisest ei pruugi piisata. Terviklik lahendus, mis hoiab ühiskonna avatuna ja majanduse toimimas, eeldab küll piisavalt tõhusaid maske, aga samuti väga head ruumide ventileerimist.

Riigijuhid innustavad inimesi maske kandma. Praegu pole enamat tahta võimalik, kuna osa õigusrahvast on veendunud, et maski kandmise kohustus põrmustaks vaat et terve põhiseaduse. Füüsika vastu siiski ei saa – maskid filtreerivad osakesi. Filtreerivaid materjale on aga mitmesuguseid ning mõni neist ei sobi viiruse vastu seetõttu, et peab küll kinni osakesi, millega viirused liiguvad, aga see, mis sobib tolmuimeja filtriks, ei võimalda vaid hingamislihaste jõul sealt õhku läbi tõmmata.

Nüüd teame juba palju täpsemalt neid põhjusi ja teid, kuidas Covid-19 tõbe põhjustav viirus levib. Seda saab üles korjata pinnalt, kuhu on kukkunud piisku haige köhast ja aevastustest. Kui mõni selline piisk juhtub lähedal oleva inimese peale ja jõuab tema suhu, ninna või silma, võib ta nakatuda. Viroloogid ütlevad, et nakatumiseks võib piisata juba sajast kuni tuhandest viirusosakesest. Ent oma näo puudutamine on üsna alateadlik tegevus. Seega on maskist abi ka katsumise vältimiseks.

Loe edasi Postimehest.

Tartu Ülikool avaldab maskiuuringu tulemused siin.