Kokkuvõttevõistlus Tuum algab juba homme

27. ja 28. septembril toimub kaheksandat korda kokkuvõttevõistlus Tuum, mis on seekord pühendatud eesti keele aastale ja ka praegu kestvale eesti keele nädalale. Osalejatel on võimalus koostada kuni 200-sõnaline kokkuvõte žürii valitud artiklist. Võistlusel saab osaleda Vikerraadio kodulehel (vikerraadio.err.ee) alates kella 7st 27. septembri hommikul kuni kella 19ni 28. septembri õhtul. Tulemused selguvad oktoobri lõpuks.

Võistlema on oodatud kõik, nii üliõpilased kui ka õppejõud, nii õpilased kui ka õpetajad, nii ametnikud kui ka tippjuhid. Osaleda võib kas üksi või võistkonnana, mille suurus ei ole piiratud ja mille võib moodustada sõpruskond, perekond, õpperühm, kooliklass, lehetoimetus vm kooslus. Tekstist tuuma leidmine ja kokkuvõtte sõnastamine on igapäevaelus vajalikud oskused. „Tuuma“ žürii esimehe Tiit Hennoste sõnul pannaksegi kokkuvõttevõistlusel proovile osavõtjate võime leida tekstist põhiidee ja selle kõrval teised olulised ideed ning võtta need oma sõnastuses kokku. „Hea kokkuvõte on iseseisev neutraalne tekst, mis on mõistetav ka lähteteksti lugemata. Selle keelekasutus on tihe, lihtne, täpne ja kirjavigadeta,“ täpsustas Hennoste.

Parimatele kokkuvõtjatele antakse rahalised auhinnad. Esimene auhind on 150 eurot, lisaks mitu teist ja kolmandat auhinda väärtusega 75 ja 40 eurot. Eriauhindadega tõstetakse esile kaks parimat kooliõpilast. Üldarvestuse 25 parimat saavad kokkuvõtjate tippu kuulumist kinnitava nimelise sertifikaadi. Igale osavõtjale saadetakse väljaprinditav osavõtutunnistus, millel on kõige muu kõrval kindlasti juba ka kollektsioneerimisväärtus.

Võistluse kohta lisainfo saamiseks on soovitatav kuulata Vikerraadiost Piret Kriivani „Keelesaadet“, mille külalised on Tuuma žürii esimees Tiit Hennoste ning eelmisel aastal võistlusel kolmanda koha saanud Kerttu Kaldoja. Mõne varasema lähtetekstiga tutvumiseks tasub vaadata nt Mart Meriste artiklit „Saastamise olemus“, mida võeti kokku möödunud aastal, ja Mihkel Muti artiklit „Valmistugem võitluseks võsa vastu“, mis oli ülemöödunud aasta kokkuvõetav tekst.

Tuuma korraldajad on veendunud, et hea kokkuvõtte tegemise oskus on eluedu alus, ning innustavad kõiki praegusel eesti keele aastal oma teadmisi-oskusi proovile panema.
Töid hindab žürii, kuhu kuuluvad Tiit Hennoste (esimees), Martin Ehala, Jüri Valge ja Külli Habicht.
Võistlust korraldavad Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut ning Eesti Rahvusringhääling koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumi, Emakeele Seltsi ja Eesti Emakeeleõpetajate Seltsiga.

Lisateave: Tiit Hennoste, TÜ eesti keele vanemteadur, kokkuvõttevõistluse Tuum žürii esimees, 503 8367, tiit.hennoste@ut.ee