KONVERENTS "DOKTORID EESTI TULEVIKU ARENGUMOOTORIKS"

Euroopa Liitu astudes püstitasime eesmärgi ehitada üles Euroopa eduriikidega samaväärne teadmusel ja innovatsioonil põhineva majandusega ühiskond, kuid selleks vajab riik suurel hulgal doktorikraadiga tippspetsialiste, ütles TÜ emeriitprofessor, projekti "Eesti doktoriõppe kvaliteedi, tulemuslikkuse ja jätkusuutlikkuse tagamise süsteem" juht Väino Puura. "Eesti riigi arengustrateegiate järgi tuleks aastal 2015 jõuda 300 uue doktorikraadi kaitsmiseni aastas tänase poole vähema asemel. Meie doktoriõppe senine areng ja ka doktoriõppe erialane spekter ei ole piisav selleks, et jõuda kõrgete eesmärkideni."

Puura sõnul peab doktoriõppe mahu ja tulemuslikkuse suurendamiseks ning kvaliteedi tõusuks andma tõuke nii riigi kui ka ülikoolide tasandil. "Ühiskond peaks väärtustama teadusdoktoreid kui võimekaid juhte, võimaldama neile paindlikku karjääri akadeemilistes sektorites ja väljaspool, eraldama piisavalt rahalisi vahendeid doktoriõppele ja seda toetavale teadusele, looma tingimused välisspetsialistide, sh praegu välismaal praktiseerivate eestlaste tagasi kutsumiseks ning toetama palgatöö kõrvalt doktorikraadi taotlejaid."

"Ühiskonna, selle haridussüsteemi ja ülikoolide ühiseks ülesandeks jääb koolinoorte teadlaskarjääriks ettevalmistamine. Juba koolis ja ülikooli esimestel astmetel uurimistööle motiveeritud doktorandikandidaadid on tulemusliku doktoriõppe põhieeldus. Ülikoolide ülesandeks jääb muu kõrval nende lülitamine rahvusvahelisse teadusellu."

Konverentsi arutlused toetuvad RAKi meetme 1.1 projekti "Eesti doktoriõppe kvaliteedi, tulemuslikkuse ja jätkusuutlikkuse tagamise süsteem" raames korraldatud uuringutele. ESFi toel elluviidav projekt kestab aastani 2008, eelmine avalik kokkuvõte projekti tegevustest tehti 2005. aasta oktoobris toimunud seminaril.

Konverentsil esinevad Eesti Vabariigi peaminister, haridus- ja teadusministeeriumi esindaja, avalik-õiguslike ülikoolide juhid, teadusfondi ja teaduskompetentsi nõukogu esindajad, doktorantide juhendajad ja doktorandid. Konverents algab kell 10.30. Oodatud on kõik huvilised, eriti doktorandid ja nende juhendajad ning doktoriõppe arendamisse kaasatud teadlased ja ettevõtjad.

Konverentsi kava leiab doktoriõppe kodulehelt /193291 ning
registreerumine veebiaadressilhttp://www.eformular.com/enev/01.11.2006.html.