Konverents julgustab õppejõude enesearengule

Täna algas Tallinnas kolmepäevane kõrghariduse konverents „Kõrgharidus – kõrgtasemel õppimine?“, mille peateemaks on õppejõudude õpetamisoskuste arendamine. Konverentsi eesmärk on kujundada Eesti õppejõudude valmisolekut enesetäiendamiseks ja selle uurimiseks.

„Eesti saab väita, et õppejõudude arendamine ja koolitus eeldab süsteemset, läbimõeldud ja ülikoolides läbiviidud uurimustele toetudes professionaalset lähenemist,“ lausub konverentsi üks peaesinejatest Larissa Jõgi, Tallinna ülikooli kasvatusteaduste teaduskonna andragoogika õppetooli juhataja. „Efektiivsemad on need ülikoolid, kes suudavad teadlikult pöörata tähelepanu õppejõududele kui õpetajatele ning neid professionaalse arengu protsessis toetada. Konverents annab õppejõududele kogukonnatunde, arusaama sellest, et on palju võimalusi, mida õppejõud saab kasutada,“ lisab Jõgi.

Tartu ülikooli kõrgkoolipedagoogika dotsent Mari Karm käsitleb oma ettekandes algajate õppejõude arusaama õppimisest ja õpetamisest. Ta peab oluliseks, et algajatel õppejõududel on eeldusi ja ideid kujuneda üliõpilaste õppimist toetavaks ja suunavaks õppejõuks, ent milline õppejõud temast tegelikult kujuneb, sõltub mitmetest teguritest: kogukond, toetus, koolitusvõimalused, enda motivatsioon õppejõuna areneda.

„Õppekvaliteedi seisukohast ja üliõpilaste õppimise toetamisel on õppejõul väga oluline roll, mida me võib-olla alati ei teadvusta. Konverents annab õppejõududele võimaluse seisatada, oma õpetamise üle mõelda ja seda analüüsida ning kolleegidega kogemusi vahetada. Samuti saavad konverentsilt uusi ideid õppejõudude koolitajad,“ sõnab Karm.

Tegemist on rahvusvahelisel tasandil Põhjamaades ainulaadse konverentsiga, mis keskendub õppejõudude arengule, nende väärtustamisele ja mis toob kokku eri riikide õppejõudude kogemused, parimad praktikad ning uurimistööd. Peaesinejateks on Ameerika Ühendriikidest pärit Dee Fink, James Edward Groccia, Susan M. Zvacek, Uus-Meremaalt Kathryn Sutherland ning Eestist näiteks Kristjan Port ja Tartu ülikooli kõrgkoolipedagoogika dotsent Mari Karm.

Konverents toimub 23.-25. jaanuaril 2013 Tallinnas Meriton Grand Conference & Spa hotellis. Konverentsi ametlik avamine haridus- ja teadusministri Jaak Aaviksoo avakõnega toimub 24. jaanuaril kell 9:45.

Konverentsi peaettekannetest, mis kantakse ette 24. ja 25. jaanuaril, tehakse otseülekanne, mis on nähtav konverentsi veebilehel: http://primus.archimedes.ee/conference2013.

Konverentsi korraldab SA Archimedese alaprogramm PRIMUS koostöös haridus- ja teadusministeeriumiga. Konverentsi toetab Euroopa liidu sotsiaalfond.

Lisainfo: Helen Jõesaar, SA Archimedes, Programm Primus, Koordinaator õppejõudude koolituse valdkonnas, tel: +372 730 0803, +372 522 0426, e-post: helen.joesaar@archimedes.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja