Konverents uurib, kas keeleteadusel on kohta tänapäeva teadusmaastikul

Kas infotehnoloogia areng kaotab vajaduse tõlkide järele, mis on keeleteaduse roll evolutsiooni mõistmisel või kas keeleteaduse asemel oleks otstarbekas inimkeelt uurida hoopis mõnel teisel erialal? Neid ja sarnaseid küsimusi käsitletakse 7.–9. maini Tartu ülikoolis toimuval rahvusvahelisel konverentsil „Miks keeleteadus?“ (The Why Linguistics Conference).

Olles esimene sellise teemapüstitusega konverents Eesti keeleteaduse ajaloos, arutleb konverents praeguse olukorra ja võimaluste üle keeleteaduses: mis on võimalik, mis on vajalik ja milleks on üldse vaja keeleteadlasi.

Konverentsil astuvad plenaarettekannetega üles Andrei Popescu-Belis (Idiap instituut; Lausanne'i tehnoloogiainstituut) masintõlke teemadel, Mónica Tamariz (Edinburghi ülikool), kes kõneleb evolutsioonilisest keeleteadusest, ning Dylan Glynn (Pariisi VIII ülikool), kes käsitleb ühiskonna ja keelekasutuse seoseid.

„Läbi ajaloo on keeleteadus teinud valdkondadevahelist koostööd, nii humanitaar- kui ka loodusteaduste suunal. Otsitavate teadmiste horisont kipub aga ajas muutuma ning otstarbeka tegutsemise nimel tasub keeleteadlastel aeg-ajalt sihid ja võimalused selgeks mõelda,“ rääkisid korraldajad konverentsi vajalikkusest.

Konverentsi korraldajate sõnul on tegemist juba kolmanda noorte keeleteadlaste initsiatiivil Tartus korraldatud rahvusvahelise kevadkonverentsiga.

Konverentsi korraldamist toetavad info- ja kommunikatsioonitehnoloogia doktorikool, TÜ filosoofiateaduskonna eesti ja üldkeeleteaduse instituut ning hasartmängumaksu nõukogu. Ettekanded peetakse filosoofiateaduskonna hoones (Jakobi 2), üritus toimub inglise keeles.

Konverentsi täpsem programm kodulehelt whylinguistics.ut.ee.

Lisainfo: Andres Karjus, konverentsi korraldaja, TÜ informaatika assistent, TÜ üldkeeleteaduse doktorant, tel: 737 6429, e-post: andres.karjus@ut.ee;
Peeter Tinits, konverentsi korraldaja, TÜ semiootika ja kulturoloogia eriala üliõpilane, TLÜ lingvistika doktorant, tel: 5074849, e-post: peeter.tinits@gmail.com.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja