Konverents võtab vaatluse alla multikultuurilise Kanada

8. oktoobril 1971 kuulutas Kanada peaminister Pierre Trudeau multikultuurilisuse riigi ametlikuks poliitikaks. Selle ajaloolise sündmuse tähtpäevast ajendatuna toimub 15. oktoobril Tartu ülikoolis konverents, mille eesmärk on uurida Kanada ühiskonda, kultuuri ning enesekujutlust multikultuurilisuse ajastul.

Konverentsi peakorraldaja, TÜ anglistika osakonnas Kanada kirjandust õpetav Eva Rein rääkis, et Trudeau märgilise tähtsusega sõnavõtul on eellugu, kuna varasem käsitlus Kanadast kui kahekultuurilisest ja kakskeelsest maast hakkas vähehaaval teisenema juba varem: "Uut lähenemist tähistanud rajajoone tõmbamisele nelikümmend viis aastat tagasi on aga järgnenud mõtteviisi muutumise aeganõudev protsess."

„Selle käigus on ettekujutus Kanadast järjest enam hakanud hõlmama üha rohkemaid Kanadas elavaid eri päritolu inimesi, nende panust, maailmanägemist ning kogemust. Samas on jätkunud jagatud alusväärtuste ja ühisosa määratlemine. See areng on mõjutanud kõiki Kanada ühiskonna ja kultuuri valdkondi,“ tõdes ta kokkuvõtteks.

Kõnelejad Kanadast, Eestist, Lätist, Leedust ja Venemaalt käsitlevadki nende valdkondade erinevad aspekte. Konverentsi avavad Kanada saatkonna asjur ja asejuht Beth Richardson ning TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledži asedirektor Tanel Lepsoo.

Plenaarettekande peab poliitika- ja õigusfilosoof, Kanada McGilli ülikooli professor ning tervise- ja sotsiaalpoliitika instituudi direktor Daniel Weinstock, kes analüüsib oma ettekandes “Canadian Multiculturalism: Juridical, not Political” multikultuurilisuse teooriaid ja praktikat. Järgnevad ettekanded vaatlevad multikultuurilisuse ajalugu ja vastuolusid, paljutahulist Kanada kirjandust, käsitlusi keelest ning poliitikuid ja poliitikat.

Kava ja teesid leiate TÜ anglistika osakonna kodulehelt.

Konverentsi korraldavad TÜ anglistika osakond ja Kanada uuringute keskus koostöös Kanada saatkonna ning TÜ humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnaga. Konverents on ühtlasi osa Balti riikide roteeruvate Kanada uuringute konverentside traditsioonist, mis sai alguse 2002. aastal. Sellest koostööst on kujunenud oluline foorum regiooni Kanada uuringute teadlastele ja õppejõududele ning üliõpilastele.

Lisainfo
Eva Rein, konverentsi peakorraldaja, TÜ anglistika osakond ja Kanada uuringute keskus
eva.rein@ut.ee

Virge Tamme