Konverentsi fookuses on kohtumised üleloomulike olenditega

10.-12. detsembrini toimub Tartu ülikoolis konverents, mis vaatleb kohtumisi üleloomulike olenditega vanapõhja saagades ja Põhjamaade folklooris. Teadlased arutlevad, kuivõrd võib üleloomulikke sündmusi käsitlevate lugude taga peituda reaalne kogemus ning mis laadi olemust või olemisviisi üleloomulikele olenditele omistati.

Keskajal ja varasel uusajal elanud inimeste kogemusmaailmas ei figureerinud mitte ainult teised inimesed ja ümbritsev igapäevareaalsus, vaid selles oli oma kindel koht ka teispoolsusel ja üleloomulikel olenditel.

Sellega seotud uskumuste uurimisega on seni tegelenud eeskätt folkloristid, kasutades selleks 19. ja 20. sajandil kogutud allikaid. „Vanapõhja saagade uurijad on selle valdkonnaga tegelenud aga võrdlemisi vähe, keskendudes pigem saagade „realistlikele“ joontele. Samas on ka saagakirjandus täis inimeste kohtumisi trollide, kodukäijate ja sahvris elutsevate müstiliste olenditega ning selle uurimine saab folkloristlikust perspektiivist ainult võita,“ rääkis TÜ skandinavistika professor Daniel Sävborg, lisades, et tihedamast dialoogist võidaksid ka Skandinaavia ja Eesti kirjandus- ja kultuuriteadlased, kelle ühine kultuuriruum seab omavaheliseks koostööks suurepärased eeldused.

Professor Sävborg on juba viimased viis aastat tegelenud folkloristika ja vanapõhja filoloogia teineteisele lähendamisega. Ühtlasi on ta teinud tööd ka selle heaks, et tõsta Skandinaavia teadlaste seas teadlikkust Eestiga seotud allikatest ning siin leiduvast pädevusest, mis lubab vaadelda vanapõhja saagasid põhjamaise, soome-ugri ja slaavi rahvausu kontekstis.

Tartu ülikooli skandinavistika osakonna juures toimuval teaduskonverentsil „The Ontology of Supernatural Encounters in Old Norse Literature and Scandinavian Folklore“ peavad ettekandeid 29 valdkonna asjatundjat 12 riigist, nende seas ka Eesti teadlased nagu TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule professor Ülo Valk ja Mart Kuldkepp.

Üritust rahastab Eesti teadusagentuur. Rohkem informatsiooni konverentsi kohta leiab kodulehelt.

Loe ka Tartu Postimehe kajastust professor Daniel Sävborgist, kes tähistab konverentsiga oma 50. sünnipäeva.

Lisainfo: Daniel Sävborg, Tartu ülikooli skandinavistika professor, tel: 737 6250, e-post: daniel.savborg@ut.ee;
Kristel Pallasma, konverentsi sekretär, e-post: kristel_pallasma@hotmail.com.

Virge Tamme