Konverentsil arutletakse Euroopa muutuva religioosse olukorra üle

26.-29. mail peetakse Tartu ülikoolis kultuuriteooria tippkeskuse religiooni uurimisrühma konverentsi „Vana religioon ja uus vaimsus: järjepidevus ja muutused sekulariseerumise taustal“. Rahvusvahelisel konverentsil arutletakse muutuva religioossuse üle Euroopas, vaadeldakse ajaloolisi arenguid organiseeritud religiooni taandumise suunas eri maades ja jälgitakse uue vaimsuse levikut.

Konverentsil tuleb arutluse alla sekulariseerumise seos poliitikaga, selle erinev kulg katoliku ja protestantliku taustaga maades, muutused traditsioonilistes religioonides, uue vaimsuse tulek ning religiooni individualiseerumine. Olulist tähelepanu pööratakse ateismi ja mittereligioossuse ilmingutele. „Konverentsil võetakse kokku uurimisrühma töö tulemusi sihtfinantseeritava teema raames ja võrreldakse neid mujal Euroopas tehtuga,“ selgitas uurimisrühma juht Riho Altnurme.

Üritusel esinevad 12 paneelis 16 riigi teadlased, kelle seas on nii professoreid kui doktorante. Igal konverentsipäeval astub üles üks rahvusvaheliselt laialdaselt tunnustatud peaesineja, teiste hulgas religioonisotsioloogid Detlef Pollack Münsteri ülikoolist, praegu Tartu ülikoolis külalisprofessorina töötav Paul Heelas ja Abby Day Kenti ülikoolist. „Kindlasti on väga huvitav kuulda, kuidas selle ala tipud Euroopa tänast religioosset olukorda avavad,“ kutsus Riho Altnurme üles kõiki huvilisi peaettekandeid kuulama tulema.

Konverents toimub TÜ peahoones, täpsem info konverentsist on aadressil orns.ut.ee. Üritus toimub inglise keeles ning peaettekanded on avatud kõigile huvilistele.

Lisaks kultuuriteooria tippkeskusele toetavad üritust kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool ning Põhjamaade koostöövõrgustik „Normid ja narratiivid“.  Konverentsi raames toimub ka samanimeline intensiivseminar doktorantidele, mida juhivad Paul Heelas ja Abby Day ning kus osalevad nii Eesti kui ka teiste riikide doktorandid.

Kultuuriteooria tippkeskus on EL-i Euroopa regionaalarengu fondi projekt, mille moodustavad kaheksa humanitaar- ja sotsiaalteaduste uurimisrühma Tartu ja Tallinna ülikoolist. Tippkeskuse eesmärk on edendada kultuuriuurimist ning erialadevahelist koostööd Eestis.

Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool on EL-i Euroopa sotsiaalfondi projekt, mis ühendab Eesti muusika- ja teatriakadeemia, Tartu ülikooli, Tallinna ülikooli ja Eesti kunstiakadeemia doktorante ning õppejõude.

Lisainfo: Riho Altnurme, TÜ usuteaduskonna dekaan, kirikuloo professor, tel: 737 5962, 5344 1310, e-post riho.altnurme@ut.ee.

Egle Merbach
TÜ avalike suhete peaspetsialist