Konverentsil Tartu Ülikooli ajaloo muuseumis räägitakse Soome riigi sünniloost

Reedel, 8. mail algab Tartu Ülikooli ajaloo muusemis rahvusvaheline ajalookonverents "Soome ja Eesti riikluse juured: aasta 1809 tähendus", millega tähistatakse oluliste daatumite möödumist Soome riigi sünnist.

Konverentsiga tähistatakse 200 aasta möödumist ajast, mil Soome vabanes Rootsi mõju alt, samuti on eesmärk täiendada teadmisi Soome riigi kujunemise algusaegadest. Aastatel 1808 ja 1809 toimus Soome sõda, kogunes Porvoo maapäev, loodi oma autonoomne keskvalitsus, sõlmiti Hamina rahu ja sündis autonoomne Soome suurvürstiriik Venemaa koosseisus.

Ka Eesti päritolu baltisakslastel oli tähtis osa Soome sõjas ja Soome riigi kujunemises. Toonaste sündmustega olid tihedalt seotud näiteks vürst Michael Barclay de Tolly ja Koluvere krahv Friedrich Wilhelm von Buxhoevden. Konverentsi korraldaja, Tartu Ülikooli Eesti ajaloo professori Tiit Rosenbergi sõnul pakub konverents võimalust arutlusteks Soome ja Eesti riikliku kujunemise lähtekohtade sarnasuste ja erinevuste üle, samuti Soome autonoomia mõjust Eesti valikutele teel iseseisvusele.

Konverents algab Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi valges saalis reedel, 8. mail kell 9.45 ning jätkub järgmise päeva õhtupoolikuni. Konverentsi avab Soome suursaadik Jaakko Kalela, vestlusringe juhivad professor Tiit Rosenberg ja ürituse idee algataja, emeriitprofessor Kari Tarkiainen. Laupäeval, 9. mai pärastlõunal osalevad konverentsi esinejad ja aukülalised ekskursioonil Jõgevestele Barclay de Tolly mausoleumi ja Sangaste lossi. Konverentsi tööst võtab osa ajaloolasi Soomest, Eestist ja Rootsist.

Konverents toimub Eesti-Soome koostöö raames, põhikorraldajad on Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituut ning Soome suursaatkond, kaasa löövad Soome Instituut Eestis, Tartu Ülikooli ajaloo muuseum, Soome riiginõukogu tähtaasta 1809 komisjon ja Eesti Teadusfond. Tähtaastat 1809 tähistatakse mitmete sündmustega ka Soomes, Rootsis ja Venemaal.

Lisainfo: prof Tiit Rosenberg, tel 58136947, e-post: tiit.rosenberg@ut.ee

Kristina Kurm