Konverentsil võetakse kõrgendatud tähelepanu alla Läänemere piirkond

28. novembril toimub Tallinnas ülemaailmsetele keskkonnaprobleemidele keskenduv konverents „Global change in marine environment: ocean acidification and warming”, kus on eraldi kõrgendatud tähelepanu all muutused Läänemere piirkonnas.

Ookeanide hapestumine ja soojenemine on ülemaailmsed keskkonnaprobleemid, mis on otseselt seotud inimtekkelise süsihappegaasi (CO2) paiskumisega atmosfääri. Alates tööstusrevolutsioonist 18. sajandi lõpul on umbes kolmandik inimtegevuse tõttu atmosfääri eraldunud CO2-st talletunud maailma ookeanides, põhjustades ookeanide pinnavee pH taseme langust. Senised uuringud on näidanud, et prognoositavad muutused võivad tugevalt mõjutada mereökosüsteemide funktsioneerimist. Sarnaseid muutusi ennustatakse ka Läänemere piirkonnas.

TÜ Eesti Mereinstituudi juhtivteadur Georg Martini sõnul on kliimamuutustest tulenevaid nähtuseid kirjeldatud küll mõnda aega, kuid merevee hapestumine on Läänemere piirkonna jaoks üsna uus ja kuum teema. „Eelkõige oleme aru saanud, et ka Läänemerele avaldab see protsess olulist mõju. Praktilise poole pealt on Läänemere puhul põhiprobleemiks eutrofeerumine. Läänemereäärsed riigid on kõik pingutanud toitainete koormuse alandamise nimel, et vähendada selliseid eutrofeerumisega kaasas käivaid nähtuseid nagu sinivetikaõitsengud ja niitjate suurvetikate vohamine. Hiljutised uuringud aga näitavad, et nendele samadele nähtustele aitab kaasa ka merevee hapestumine. Hapestumisel on oluline mõju kogu mereelustikule alates bakteritest ja lõpetades kaladega ja paljud seosed pole veel päris täpselt teadagi,” rääkis Martin. 

Konverentsil esinevad ettekannetega teadlased Uus-Meremaalt, Kanadast, Rootsist ja Eestist. Konverents algab 28. novembril kell 09.00 Tallinnas hotellis Euroopa, aadressil Paadi 5. Ettekanded on inglise keeles.

Lisainfo:

Liina Pajusalu, TÜ merebioloogia nooremteadur, 56471612, liina.pajusalu@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689