Koolimatemaatika suurkuju prof Olaf Prinits saab pronksbareljeefi

3. septembril möödus 85 aastat Eesti koolimatemaatika suurkuju prof Olaf Prinitsa sün-nist. Tema viljakasse teadus- ja arendustegevusse kuuluvad kõrgema matemaatika elementide juurutamine koolimatemaatikasse, mitmed seeriad keskkooli matemaatikaõpikuid, Eesti matemaatikaõpetajate päevade traditsiooni käivitamine (1974).

O. Prinits oli üks Eesti kooliõpilaste matemaatika olümpiaadide alusepanijaid ning oli aastaid nende korraldamise eestvedaja. Samuti oli ta üks Eesti Matemaatika Seltsi Koolimatemaatika ühenduse rajajatest.

O. Prinitsa kõige südamelähedasemaks valdkonnaks oli Eesti koolimatemaatika ajaloo uurimine. Selle tulemused on esitatud arvukates artiklites ja neljaosalisena ilmunud monograafias Eesti koolimatemaatika ajalugu. Kokku on O. Prinits avaldanud üle 350 kirjutise.

Ülikooli lõpetamise järel 1952. aastal asus prof Prinits tööle Tartu Riikliku Ülikooli teoreetilise mehaanika kateedrisse. Ta läbis ülikooli kogu ametiredeli kuni matemaatika õpetamise metoodika kateedri moodustamiseni 1965. aastal. Olaf Prinits kui kateedri looja oli selle juhatajaks esimesed kümme aastat. Hiljem töötas ta 1987. aastani sama kateedri dotsendina ja alates professori kutse omistamisest samal aastal oli ta kateedri (hilisema matemaatika didaktika õppetooli) professor kuni 1994. aastani. 1994. aastast kuni surmani (14.04.2006) oli Olaf Prinits sama õppetooli emeriitprofessor.

Nii akadeemilistes ringkondades kui ka laiema publiku seas on Olaf Prinits tuntud ja tunnustatud kui Tartu Akadeemilise Meeskoori kauaaegne solist, kes on esinenud ka mitme soolokontserdiga.

Bareljeef avatakse aadressil J. Liivi 2, auditooriumis 224.

Dots Tiit Lepmann
MIT Matemaatika instituut