Kooliõpilased näitasid teadmisi rahvaluuleolümpiaadil

7.–8. märtsil peeti Tartus rahvaluuleolümpiaadi lõppvoor. Selle aasta olümpiaadi teema oli „Mine metsa oma meemidega“.

Lõppvooru pääsemiseks tuli õpilastel kirjutada uurimistöö. Väljapakutud teemad käsitlesid erinevaid valdkondi alates internetifolkloorist kuni lugudeni üleloomulikest juhtumitest. Kõige menukamaks osutusid teemaplokid „Mina pärimuse kandja ja kogujana“, „Värvid rahvaluules“ ning „Folkloor kirjanduses, filmis ja kunstis“.

Lõppvooru kutsuti 30 parimat uurimistöö kirjutajat.

Kui uurimistöid hinnati kolmes kategoorias (7.–8. kl, 9.–10. kl ja 11.–12. kl), siis lõppvooru ülesanded olid koostatud kahes raskusastmes: 7.–9. ja 10.–12. klassile.

Lõppvoorus lahendasid mõlema vanuserühma õpilased seitse ülesannet. Need olid näiteks rahvaluulega seotud termineid sisaldav ristsõna, rahvaluuletekstide analüüs ja võrdlemine ning nuputusülesanne teemal, millisesse žanrisse teatud rahvajutt kuulub.

2018/2019. õa parimad rahvaluuleülesannete lahendajad olid järgmised.

7.–9. klass (suurim võimalik punktide arv: 62,5)

1.     Liisa Oks (Miina Härma Gümnaasium, 9. klass, 57,5 punkti)
2.     Mari Perens (Vanalinna Hariduskolleegium, 9. klass, 54,25 punkti)
3.     Lotte Triin Ugandi (Vanalinna Hariduskolleegium, 9. klass, 53,5 punkti)

10.–12. klass (suurim võimalik punktide arv: 79,5)

1.     Liisa Lehtpuu (Rakvere Gümnaasium, 11. klass, 74 punkti )
2.     Miina Roost (Rakvere Gümnaasium, 11. klass, 70,75 punkti)
3.     Liisa Õunpuu (Saaremaa Ühisgümnaasium, 11. klass, 69,25 punkti)

Uurimistööde eripreemia pälvisid järgmised õpilased.

  • Mikk Bobõlski (Rakvere Gümnaasium, 7. kl) teemaploki „Värvid rahvaluules“ parima uurimistöö „Värvinimedega fraseologismid ja nende tuntus õpilaste hulgas“ eest nooremas vanuserühmas.
  • Grete Kaio (Tartu Kivilinna Kool, 9. kl) teemaploki „Eneseesitlus, rollid ja identiteet internetis“ parima uurimistöö „Eneseesitlus, rollid ja identiteet Facebooki gruppides Eestimaa kristlased ja Kristlased“ eest.
  • Triinu-Liis Kullik (Rakvere Gümnaasium, 11. kl) teemaploki „Keskkond pärimuses“ parima uurimistöö „Metsa erinevad näod eesti muinasjuttudes“ eest.
  • Kirke Linda Kuuse (Tartu Kivilinna Kool, 7. kl) teemaploki „Folkloor kirjanduses, kunstis ja filmis“ parima uurimistöö „Rahvaluule väljendusi ja tähendus Oskar Lutsu teoses „Kevade““ eest nooremas vanuserühmas.
  • Isabella Lahtvee (Rakvere Gümnaasium, 10. kl) teemaploki „Folkloor kirjanduses, filmis ja kunstis“ parima uurimistöö „Vanapagana tegelaskuju A. H. Tammsaare teoses „Põrgupõhja uus Vanapagan“ ja filmis „Põrgupõhja uus Vanapagan““ eest keskmises vanuserühmas.
  • Liisa Lehtpuu (Rakvere Gümnaasium, 11. kl) teemaploki „Folkloor kirjanduses, filmis ja kunstis“ parima uurimistöö „Vanapagana kujutamine Eesti muinasjuttudes ja ilukirjanduses“ eest vanemas vanuserühmas.
  • Jana Katre Ojasoo (Tapa Gümnaasium, 8. kl) väga põhjaliku analüüsi eest uurimistöös „Värvinimed „Eesti muinasjuttude kuldraamatus“ ja „Metsavaimu heateos““.
  • Liisa Oks (Miina Härma Gümnaasium, 9. kl) teemaploki „Mina pärimuse kandja ja kogujana“ parima uurimistöö „Raamatu osa eestlaste elus ja identiteedis 1930. aastast 1991. aastani minu suguvõsa liikmete näitel“ eest keskmises ja vanemas vanuserühmas.
  • Elo-Ayla Piir (Viljandi Gümnaasium, 10. kl) teemaploki „Lood mõistetamatutest kogemustest“ parima uurimistöö „Viljandi Gümnaasiumi õpilaste küsitlus“ eest.
  • Reio Vissel (Võru Kreutzwaldi Kool, 7. kl) teemaploki „Mina pärimuse kandja ja kogujana“ parima uurimistöö „Raamatud minu ja mu sõprade ning perekonna elus“ eest nooremas vanuserühmas.
  • Meriliis Õunpuu (Haljala Kool, 7. kl) teemaploki „Rahva- ja alternatiivmeditsiin“ parima uurimistöö „Rahvameditsiin enne ja nüüd“ eest keskmises vanuserühmas

Juhendajatest tõstis olümpiaadi žürii esimees Merili Metsvahi esile Reet Bobõlskit Rakvere Gümnaasiumist, kes on kolme eripreemia pälvinud töö juhendaja.

Olümpiaadi täielikud tulemused on TÜ teaduskooli veebilehel.

2018/2019. õa rahvaluuleolümpiaadi lõppvooru korraldas Tartu Ülikool, koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool ning rahastas Haridus- ja Teadusministeerium.

Lisainfo: Merili Metsvahi, 737 6256, merili.metsvahi@ut.ee

Sandra Sommer
pressiesindaja
tel +372 737 5681
mob +372 5307 7820