Koostöölepe "Eesti IT akadeemia" ehk kuidas Eesti IT tiiger suurelt lendama panna

Nelja ülikooli rektorid, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit ning Eesti Arengufond digiallkirjastasid koostööleppele "Eesti IT akadeemia."

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"40594","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Eesmärgiks on viia Eesti info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) alane kõrgharidus otsustavalt uuele, rahvusvaheliselt läbilöögivõimelisele tasemele. See tä¬hendab maailmatasemel haridust, mis on paeluv andeka¬tele tudengitele nii meilt kui ka mujalt, tõmbab ligi tippõppejõude ja -teadlasi ning ajen¬dab uue laine välisinvestee¬ringute tulekut Eestisse. Eesti IT akadeemia eesmärgiks on Eesti konkurentsivõime tõstmine laiemalt kui ainult IT-s, kuna infotehnoloogia on kõigi eluvaldkondadega seotud ja aitab suurendada efektiivsust paljudes majandussektorites.

Ambitsioonika eesmärgiga algatusele kirjutasid alla Tartu Ülikooli rektor Alar Karis, Tallinna Tehnikaülikooli rektor Peep Sürje, Tallinna Ülikooli rektor Rein Raud, Eesti Infotehnoloogia Kolledži rektor Kalle Tammemäe, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu juht Taavi Kotka ning Eesti Arengufondi juht Ott Pärna.

Tartu Ülikooli rektor Alar Karis toonitas allkirjastamisel, et koostöö rahvusvahelisuse nimel on igati loogiline ja toob maailmasuundumusi Eestisse. "Kui me täna vaatame, mis toimub mujal, siis Briti ja USA teadusülikoolid loovad oma liitu. Portugal teeb väga aktiivset partnerlust maailma juhtivaimaid tehnikakõrgkooli MIT-ga. Meiegi peame vältima kapseldusmist ja hakkama ajama ühiselt rahvusvahelist asja."

Allakirjutanud olid ühel meelel, et eraldi asutust-hoonet tegema ei tuleks hakata: uut institutsiooni rajada pole vaja. Võrgustiku-tüüpi tegemistega peab harjuma, selles mõttes on käima lükatud algatus proovikivi kõigile ülikoolidele.

Ott Pärna sõnul moodustatakse nüüd asjaosalistest juhtgrupp, kelle ülesandeks on koos parimate välisekspertidega koostada 6-12 kuu jooksul äriplaan soovitud. "Kas tulemuseks saab oleme ettepanek näiteks strateegilisest alliansist mõne tuntud Ameerika ülikooliga või midagi muud, selgub töö käigus," sõnas Pärna.

Kadri Kirst
avalike suhete peaspetsialist